Egy német újságírónõ lerántotta a leplet a merkeli cenzúráról
2017.08.11. 12:28
Egy német közszolgálati médium volt munkatársa a német migránspolitika ellen szólalt fel, ezért cserébe pedig gyakorlatilag ellehetetlenítették.
Claudia Zimmermann a német kormánypárti WRD-nél dolgozott, amely a regionális közszolgálati médiumokat tömörítő ARD tagja, egyben a legnépesebb tartomány – Észak-Rajna-Vesztfália – médiuma. Ennek megfelelően kizárólag a német kormány nyitott kapus álláspontját tolmácsolhatták.
Számos bizottság van, amely dönt a programjainkról. Ezek természetesen egytől egyig Merkel-pártiak, ezeket továbbították a szerkesztőség felé."
A Merkel-párti WDR különösen az újévi, Kölnben történt tömeges migránserőszakolás után ingott meg, a médium ekkor fel is vette a kapcsolatot Zimmermannal, aki egy élő közvetítés során osztotta meg véleményét a migránsokról.
A médiamunkást bocsánatkérésre kötelezték, ám mostani interjújában leszögezte: kitart akkori álláspontja mellett.
Nem csak a WDR-nél, de számos más médiumban is óriási támogatottsága volt Merkel migránspolitikájának. Néhányan azonban, engem is beleértve, megpróbáltunk kicsit mélyebbre ásni a témában, de nem hagyták jóvá a kezdeményezéseinket.”
Beszámolója szerint nem írásban kapják az utasításokat, hanem nyomásgyakorlás formájában:
Fentről gyakorolják ránk a nyomást. A kellemetlen témákat egyszerűen nem okézzák le. Egy újságíró nem beszélhet ilyen témákról.”
Ekkor jött a WDR kisstílű bosszúja
A médium vezetősége ugyanis azt találta ki, hogy írjanak egy nyílt levelet, amelyben a WDR integritását dicsérik, és elzárkóznak Zimmermanntól, ezt a levelet pedig az összes ott dolgozó médiamunkás aláírja. Az újságírónő szerint a munkatársak fele nem írta alá a papírt, ennek ellenére a német sajtóban egyhangú elhatárolódásnak könyvelték el a nyílt levelet.
Az újságírónőt bojkottálni kezdte a munkahelye, témáit más WDR-dolgozó kapta meg feldolgozásra, de itt még nincs vége.
A WDR-ben azt kérték a dolgozóktól, hogy ne legyenek kapcsolatban velem, ne is beszéljenek velem.”
Ez azt eredményezte, hogy Zimmermann több kollégája is titokban támogatta őt, a nyilvánosság előtt azonban arra kényszerültek, hogy megtagadják az újságírónőt.
Az újságírónő szerint ugyanakkor a merkeli Willkommenskultur dicsőítése csak az egyik része a német állami cenzúrának. Beszámolója szerint ugyanez a mechanizmus működik az Oroszországgal kapcsolatos tudósításokban is, ezekben a témákban is szigorúan egy szemszögből tudósíthatnak a németországi sajtómunkások.