Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az inzulin injekciózást feleslegessé teheti egy új õssejt terápia

Vincze Viktor Attila

2017.08.11. 11:28

Feleslegessé téve az inzulin injekciók beadását, gyökeresen megváltozhat az 1-es típusú cukorbetegség gyógymódja egy kaliforniai kutatócsoport fejlesztése következtében. A betegséget okozó hasnyálmirigy sejt hiányt õssejtekkel pótolja a New Scientist által ismertetett új gyógymód, amelynek a klinikai tesztelése most kezdõdött el.

Egy teljesen új cukorbetegség elleni gyógymód tesztelése kezdődött meg Amerikában, miután két, 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő beteg különleges őssejt implantátumokat kapott.

A világ nagyjából 422 millió cukorbeteg emberének körülbelül 10% -a az 1. típusú cukorbetegségtől szenved. Ezt a betegséget az okozza, hogy az immunrendszer elpusztítja, az inzulint előállító hasnyálmirigy sejtjeit. Már több mint 15 éve keresik a kutatók azt a gyógymódot, hogy a hiányzó hasnyálmirigy sejteket, hogyan lehetne őssejtekkel helyettesíteni, azonban a hírek szerint egy kaliforniai kutatócsoport most a megoldás közelébe jutott. 

A kaliforniai San Diegóban működő Viacyte nevű orvosbiológiai cég klinikai kísérletében a gyógyszerfejlesztő tudósok egy olyan, hitelkártya méretű implantátumot helyeznek el a cukorbeteg alanyok testébe, amely őssejtekből származó progenitor sejteket tartalmaz. Ezek a speciális sejtek miután bejutottak a testbe, érett sejtekké válnak.

A bőr alá, például az alkarhoz beültetésre kerülő implantátum kompenzálja az elveszett szigetsejteket azzal, hogy képes inzulint felszabadítani, ha a vércukorszint túl magas.

A lapnak nyilatkozó Paul Laikind, a Viacyte kutatója szerint az általuk alkalmazott őssejt terápiás módszer valójában funkcionális gyógyítás. Ez azt jelenti, hogy nem meggyógyítják a betegséget, hiszen nem szüntetik meg a betegség autoimmun okait, hanem inkább helyettesítik a betegség miatt hiányzó és nem működő sejteket. 

A kutatás jelenlegi állása szerint a beültetett őssejtek, három hónapnyi idő után válnak érettekké  és így képessé arra, hogy megfigyeljék a vércukorszint alakulását, illetve hogy ez alapján, szükség esetén inzulint termeljenek a szervezet számára.

Ha sikeresnek bizonyul a klinikai tesztek során ez a gyógymód, akkor az azt jelentheti, hogy az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő embereknek többé már nem kell majd inzulin injekciót beadniuk, elég immun-szuppresszív gyógyszereket szedniük.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére