Dél-Koreában megadóztatják a robotokat
2017.08.10. 13:28
Dél-Korea a világon elsőként bevezette a robotadót, ezzel reagálva arra, hogy a munkanélküliség tömegessé válik az automatizált gépek elterjedése miatt. A robotokra kivetett első adó valójában az eddigi adókedvezmények megvonásából áll, azonban a szakértők szerint ez a lépés a gyakorlatban már egyenlő a robotok megadóztatásával.
Dél-Korea az adózási törvények legújabb megváltoztatásával korlátozni fogja az automatizált gépekkel történő beruházásokra vonatkozó eddigi adókedvezményeket.
A koreai kormány reményei szerint ezzel az intézkedéssel az állam majd képes lesz pótolni a gépek térnyerése miatt megszűnő emberi álláshelyek következtében kieső adóbevételeket.
Korea az első olyan ország, amely adót vet ki a robotokra, azonban messze nem az első olyan ország, ahol már felmerült az illeték kivetésének gondolata a technológiai alkalmazásokra.
Bill Gates is felvetette már korábban a robotok megadóztatásának lehetőségét, hogy ezáltal egyensúlyba kerülhessen az Egyesült Államok kormányzati államháztartása, amelyet egyre jobban sújtanak az automatizálások miatt megszűnő munkahelyek jelentette terhek.
A Microsoft atyja szerint a robotokra kirótt adó segíthet lelassítani az automatizálás ütemét, és egyben pénzügyi forrást biztosíthat olyan munkahelyek létrehozására, ahol majd szükség lehet emberi munkaerőre.
A milliárdos amerikai üzletember szerint többletbevételt termelő állami adózási rendszert hozhatna létre az, ha a robotokat – ugyanúgy, ahogy az emberi dolgozókat – a személyi jövedelem és társadalombiztosítási adónemek szerint adóztatnák meg.
Jelenleg az automatizálás által leginkább veszélyeztetett iparágak közé tartozik a szállítás, a gyártás és a hulladékgazdálkodás. Az eddigi előzetes kalkulációk szerint a robotok hamarosan komoly teret nyernek az emberekkel szemben az olyan munkakörökben, mint a teherautó- és buszvezetés, az adminisztráció és a könyvelés.