Kirúgták hivatalából Maduro legfõbb ellenfelét
2017.08.05. 20:28
A caracasi székhelyű venezuelai alkotmányozó nemzetgyűlés egyhangúlag elmozdította hivatalából Luisa Ortega Díaz főügyészt szombaton, miután a legfelsőbb bíróság elegendő bizonyítékot talált perbe fogására.
Luisa Ortega Díaz sokáig kitartóan támogatta a szocialistákat, de végül Nicolás Maduro elnök ellen fordult. A főügyész a hét közepén bejelentette, hogy tömeges választási csalás gyanújával vizsgálatot indított a venezuelai kormány és a választási hatóságok ellen – írja az MTI.
Díaz hivatalát az alkotmányozó nemzetgyűlés döntése nyomán az eddig emberi jogi ombudsmanként dolgozó Tarek William Saab veszi át. Az ellenzék bírálta Saabot, mert szemet hunyt a hatósági túlkapások fölött.
Az alkotmányozó nemzetgyűlés megoldja Maduro politikai gondjait, kvótákat határoz meg és felkoncolja az intézményeket"
– mondta José Manuel Olivares ellenzéki törvényhozó, miután értesült Ortega sorsáról.
Az alkotmányozó nemzetgyűlés hatalmát egy politikai intézmény sem korlátozhatja, a testületnek jogában áll átírni az alaptörvényt, átrendezni az állami intézményeket és engedélyezheti Madurónak a rendeleti kormányzást.
Az 545 tagból álló, vasárnap ellenzéki bojkott mellett megválasztott nemzetgyűlés első ülésén legfeljebb két évben határozta meg működésének időtartamát.
Eközben az 1991-ben alapított Mercosur dél-amerikai gazdasági szervezet határozatlan időre felfüggesztette Venezuela tagságát a demokratikus normák megszegésére hivatkozva. Argentína, Paraguay, Uruguay és Brazília külügyminiszterei Sao Paulóban jelentették be a lépést, és sürgették Madurót, hogy engedje szabadon a foglyokat és azonnal indítsa el a politikai átmenetet. A rendelkezést csak akkor függesztik fel, ha a többi tag úgy látja, hogy Venezuelában helyreállt a demokratikus rend.
Azt mondjuk: elég volt! Elég volt a halálból, elég volt az elnyomásból. Nem engedhető meg a nép ilyen mértékű kínzása"
– hangsúlyozta Aloysio Ferreire brazil külügyminiszter a Mercosur ülése után.
A szervezet alapító okirata nem rendelkezik a tagkizárásról. A Mercosur decemberben egyszer már felfüggesztette Venezuela tagságát, de a vitatott alkotmányozó nemzetgyűlés megválasztása, valamint a folyamatos tüntetések és az ellenzéki hangok elfojtása nyomán tovább szigorított álláspontján.
Az alkotmányozó nemzetgyűlés létrehozását a nemzetközi közösség számos tagja elítélte. Megfigyelők szerint a testület Nicolás Maduro elnök egyik újabb próbálkozása hatalma kiterjesztésére. Április óta folyamatosak a zavargások a gazdasági és belpolitikai válság sújtotta országban, az utcai összecsapásokban legalább 120-an meghaltak és több mint kétezren megsebesültek.