Aláírta a lengyel elnök az igazságügyi reformot
2017.07.19. 08:28
Több ezres tüntetések és a szakmai szervezetek tiltakozása után egyezség született a lengyel kormány és az államfő között az igazságügyi reformról.
Az Andrzej Duda elnök által kért változtatás lényege, hogy bár a testület tagjait ezután a parlament alsóháza fogja megválasztani, a kinevezésükhöz háromötödös többség kell — írja az MTI.
A törvényhozás alsóháza a múlt héten fogadta el a 25 tagú testületben helyet foglaló 15 bíró kinevezésének rendjéről és a testület átalakításáról szóló módosítást. A kormányzó konzervatív Jog és Igazságosság által benyújtott jogszabály-módosítást a felsőház is jóváhagyta, ami miatt több ezres tömegek tüntettek országszerte a múlt héten.
A tanácsban lévő 15 bírót ezentúl nem a szakmai szervezetek, hanem az alsóház képviselői választanák meg. A kormányzó Jog és Igazságosság pártjának javaslata ellen tiltakozott az ellenzék és a szakmai szervezetek is, mondván a kormány megsérti a hatalmi ágak alkotmányos szétválasztását, és így akarja befolyásolni a bírák megválasztását.
A törvénymódosítást ebben a formában Andrzej Duda sem volt hajlandó aláírni, hanem vétót helyezett kilátásba. Kedden éjjel az államfő tanácskozást tartott az alsóház és a felsőház elnökével, és ezen a találkozón megszületett a kompromisszum, azaz hogy a törvénymódosításba beleveszik Andrzej Duda követelését a háromötödös többség szükségéről.