Az amerikaiak szerint az Egyesült Arab Emírségek tett alá Katarnak
2017.07.17. 20:28
Az Egyesült Arab Emírségek (EAE) tervezte meg azt a hackertámadást, ami a katari diplomáciai botrány kirobbantásában döntő szerepet játszott.
Az Egyesült Arab Emírségek folyamatosan nyomást gyakorol Katarra, sőt nemzetközi megfigyelést akarnak az országgal szemben. A The Washington Post amerikai napilap információi szerint az EAE kormánya tervezte meg azt a hackertámadást, ami döntő szerepet játszott abban, hogy több közel-keleti ország megszakította diplomáciai kapcsolatait Dohával, és ultimátumot intéztek az arab országgal szemben.
Az amerikai hírszerzés szerint az Egyesült Arab Emírségek kormánya május 23-án ült össze és vitatta meg a terveket. A katari állami hírügynökség honlapján másnap megjelent egy cikk, amelyben Tamím bin Hamad asz-Száni katari emír Iránt méltatta, valamint kifejtette, hogy Katar jó kapcsolatot ápol Izraellel. Hasonló, az arab világban vörös posztónak számító jelentések jelentek meg a hírügynökség Twitter-fiókján is. A hírügynökség közölte, hogy hackertámadás történt, és azonnal eltávolították a cikket. Az USA még hivatalosan nem erősítette meg a The Washington Post értesülését.
Az Egyesült Arab Emírségek washingtoni nagykövete azonban reagált a hírre, és hamisnak nevezte az amerikai napilap információit - írja a Deutsche Welle
Ami valós, az az, ahogy Katar viselkedik. Támogatja, finanszírozza és legitimálja a szélsőségeseket, többek között a tálibokat, a Hamászt és Kadhafit. Erőszakra buzdítanak, elősegítik a radikalizációt, és aláássák a térség stabilitását – áll a nagykövet közleményében. Hozzátette, hogy "az égvilágon semmi közük nem volt az állítólagos hackertámadáshoz".
Az Egyesült Arab Emírségek minisztere a londoni székhelyű agytrösznek, a Chatham House-nak azt nyilatkozta, hogy a The Washington Post minden egyes állítása hamis - értesült a Reuters.
Katar gyakorlatilag blokád alá került, miután több ország is megszakította diplomáciai kapcsolatait Dohával. Az Öböl menti arab országok között már másfél hónapja dúl a diplomáciai harc.