Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Errõl beszélt Áder János és Alexander Van der Bellen

Pörge Béla

2017.06.13. 13:58

A magyar és az osztrák elnök Budapesten találkozott egymással, Van der Bellen délután Kövér Lászlóval is egyeztet.

Magyarország és Ausztria is elkötelezett a párizsi szerződés végrehajtása és az ahhoz kapcsolódó szabályozás mielőbbi kidolgozása mellett – mondta Áder János köztársasági elnök kedden Budapesten, miután osztrák kollégájával tárgyalt — írja az MTI.

Áder János kiemelte: a két országnak felelőssége világossá tenni, hogy az amerikai elnök döntése a szerződésből való kilépésről nem befolyásolhatja annak végrehajtását. Magyarországot és Ausztriát összeköti az is, hogy azoknak az országoknak a magabiztosságával, önbizalmával beszélhetnek a klímamegállapodásról, amelyek elmondhatják magukról, hogy 1990 óta úgy nőtt GDP-jük, hogy közben csökkent az energiafelhasználásuk.

A magyar köztársasági elnök hangsúlyozta a magyar-osztrák gazdasági kapcsolatok jelentőségét, és azt mondta, osztrák partnerével egyetértettek, hogy e kapcsolatoknak tovább kell bővülniük.

már hosszú évek óta Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere Ausztria, az éves kereskedelmi forgalom tízmilliárd euró körül alakul. Sok osztrák cég működik Magyarországon, mintegy 70-75 ezer embernek adnak munkát, és sok magyar talál magának kenyérkereseti lehetőséget Ausztriában"

— mutatott rá a köztársasági elnök.

Áder János kitért rá: megbeszélésükön szó volt a paksi atomerőmű-beruházásról is. Ausztria álláspontja az atomenergia használatáról más, mint Magyarországé, de a két ország között jó együttműködés alakult ki ezen a területen, szakembereik évente megvitatják az atomenergiával kapcsolatos kérdéseket.

Alexander Van der Bellen is arról beszélt, hogy a Magyarországot és Ausztriát összekötő régi, különleges kapcsolat fényében nem meglepő, hogy a gazdasági együttműködés ilyen jól alakul.

Az energiapolitikával kapcsolatban elmondta: a két ország álláspontja hasonló a klímaváltozás ellen foganatosítandó intézkedések szükségességéről. Az nem újdonság, hogy az atomenergia alkalmazásáról eltér az álláspontjuk, de érthető, hogy a vízenergia tekintetében Ausztriának jobb kiinduló feltételei vannak – közölte.

Alexander Van der Bellen arról is beszélt, hogy reggel egyetemi rektorokkal, rektorhelyesekkel találkozott, és reméli, hogy a feszültség a CEU és a magyar kormány között megszüntethető lesz.

Az uniós kvótákkal kapcsolatos érdeklődésre a magyar köztársasági elnök közölte:

Magyarország álláspontja ismert, a kényszerkvótákkal nem ért egyet. Messze nem csak Magyarországot érintő problémáról van szó, az áttelepítés eddigi gyakorlata is bizonyítja, hogy nem ez a megoldás"

— vélekedett. Hozzátette, hogy Magyarország álláspontja szerint meg kell védeni Európa határait, a menekülteket az első biztonságos országban kell ideiglenesen letelepíteni, biztosítani kell a feltételeket, hogy mielőbb visszatérhessenek a szülőföldjükre, továbbá az ottani megélhetéshez szükséges feltételeket is garantálni kell.

A gazdasági és politikai  menekülteket külön kell választani"

— emelte ki, és hozzáfűzte:

ma már Ausztria is más álláspontot képvisel, mint korábban."

Az osztrák államfő kijelentette: országa eddig nem tejesítette a feltételeket, de az előző években több tízezer menedékkérőt fogadott be. Idén a helyzet tovább csillapodott, inkább Olaszországban súlyos a helyzet, de ott kevésbé háború elől menekülőkről van szó.

Egy a határellenőrzésre vonatkozó kérdésre az osztrák elnök elmondta: a magyar és az osztrák rendőrség szorosan együttműködik, és az osztrák oldalon arra törekednek, hogy a közlekedés megfelelő kezelésével a nagyobb dugókat elkerüljék. Ugyanakkor ilyen probléma nemcsak a magyar szakaszon van, hanem a szlovén és a német szakaszon is komoly várakozási időre kell számítani – tette hozzá.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére