Svédország: a legutóbbi 50, önmagát kiskorúnak valló marokkóiból 48 valójában felnõtt
2017.05.30. 22:28
Az amerikai hírportál a svéd Svenska Dagbladet ingformációi alapján azt írja, hogy a svéd határőrség a hamis személyazonosító okmányok problémáját a Marokkóból érkező bevándorlók körében rendszeresen tapasztalta eddig.
Ez a helyzet azonban gyökeresen megváltozott miután sikerült a svéd és marokkói belügyi szervek között valódi együttműködést kialakítani.
Az Észak-Afrikai országból a közelmúltban Svédországba érkezett 77 emberből 65-en bizonyítottan hamis dokumentumokat mutattak be, továbbá közülük 50-en azt állították, hogy kiskorúak, miközben valójában csak ketten bizonyultak ténylegesen kiskorúnak közülük.
A svéd határőrségnek a marokkói bevándorlók hamis személyazonosító okmányaival kapcsolatos feljegyzésében, a Patrick Engström rendőrfőnök által leírtakat is idézi az amerikai lap:
Bár ez csak egy kis minta és csak egy bizonyos nemzetiségre vonatkozik, a korlátok ellenére most először sikerült ellenőriznünk az állítólagos identitásokat és a feltételezett életkorokat is annak köszönhetően, hogy hozzáférhettünk a marokkói ujjlenyomatokat tartalmazó rendszerhez."
A feljegyzés tehát egyértelműen elismeri milyen nagy segítséget jelent, hogy a svéd kormány a marokkói hatóságokkal együttműködve hasonlítja össze az ujjlenyomat adatokat a bevándorlók megfelelő azonosítására.
Egyértelműen megállapítható, hogy eddig sok migráns meghamisította a dokumentumait, illetve hamis nevet és hamis születési adatokat diktált be regisztrációja során.
Az együttműködés az elmúlt hónapokban jelentősen javult. Rendkívül jó. Az azonosítás gyorsabban halad.
– mondta Engström, hozzátéve, hogy új problémaként jelentkezett az együttműködés során az a jelenség, hogy a migráns azt állítja, Marokkóból származik, de mégsem jelenik meg a marokkói ujjlenyomat-adatbázisban.
Ez csak azt jelentheti, hogy az illető hazudott a nemzetiségét illetően. Innentől a hatóságoknak az a feladatuk, hogy kiderítsék, ki az illető és honnan jött valójában.
Svédországban a hamis bevándorlási dokumentumok tekintetében egyre nő az ellenőrzés szintje miután kiderült, hogy az áprilisi stockholmi terrortámadást elkövető férfi a menedékkérelmében hamis személyazonosságot használt.
Az Üzbegisztán állampolgárságú Rakhmat Akilov támadása, során öt embert megölt, 15 embert pedig megsebesített.