"Az elitellenes erõk európai erõsödése a stabilitás ellen hat"
2017.05.29. 19:28
Az intézet leírása szerint a tanulmánykötet a holland és a francia választás eredményének értelmezése mellett az elitellenes erők erősödésének hátterével, valamint a bevándorlás választási kampányokat tematizáló szerepével foglalkozik.
Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője elmondta, hogy erős Európa csak erős nemzetállamokra építhető, aminek az egyik legfontosabb feltétele, hogy a tagállamokban stabil kormányok működjenek.
A Brexit, a bevándorlási krízis, a terrorizmus, a déli államok gazdasági és társadalmi problémái, valamint a demográfiai helyzetkép egy-egy önmagában is súlyos válságterületet jelent"
– mondta Fodor.
Az intézet tanulmánya szerint egy politikai válság is kibontakozóban van. A közvélemény-kutatások szerint jelenleg közel hatvanmillióan szimpatizálnak baloldali vagy jobboldali elitellenes erővel, ez hozzávetőlegesen a szavazókorúak egyötöde.
Az elitellenes formációkkal szimpatizálók száma ráadásul hatmillióval növekedett a bevándorlási válság két évvel ezelőtti kezdete óta"
– áll a kötetben.
Az ügyvezető beszámolója szerint annak ellenére, hogy sem a tavaly év végi osztrák államfőválasztáson, sem az idei holland és francia választásokon nem elitellenes jelölt, illetve párt győzedelmeskedett, mindhárom választáson történelmi eredményt értek el ezek a formációk. Az elemző szerint ennek egyik legfontosabb oka, hogy a kampányokat a korábbiaknál hangsúlyosabban uralta a bevándorlási krízis.
A holland választás óta csaknem nyolcvan nap telt el, de még mindig nincs kormánya az országnak"
– írják az elemzésben, amely rávilágít arra is, hogy a júniusi francia nemzetgyűlési választás eredménye nehezen jósolható meg, de valószínűleg nem lesz stabil többsége Emmanuel Macron kormányának.
Az intézet szerint akár a holland, akár a nemrég lezajlott francia választás eredményét nézzük, politikai stabilitás helyett bizonytalanság jellemző, ez pedig az unió előtt álló kihívások miatt adhat okot aggodalomra.
(MTI)