Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

...és akkor szép csendben elkezdett kiépülni a közös európai haderõ

888.hu

2017.05.23. 19:28

A közös európai haderõ létrehozása visszatérõ téma: néhány évente mindig valaki felmelegíti. Az utóbbi egy évben a bevándorlási válság miatt Orbán Viktor magyar kormányfõ és néhány vezetõ európai politikus is azt hangoztatta, hogy egy közös haderõ megvédhetné Európa határait és a peremterületeken is vállalhatna békefenntartó missziót. Úgy tûnik, hogy a németek mutatják az utat.

Habár a szenzációhajhász szalagcímeken mindez nem jelent meg, ám Németország, Csehország és Románia közösen tett egy kis lépést a kialakítandó közös európai haderő irányába: bejelentették fegyveres erőik egy részének integrálását. De mit is jelent ez?

Semmiképpen nem azt, hogy a teljes román haderő és a cseh hadsereg ezután a Bundeswehr kötelékében fog szolgálni. Azonban a következő hónapokban mindkét hadsereg egy-egy dandárt fog integrálni a Bundeswehrbe: Románia 81. gépesített dandárja csatlakozni fog a Bundeswehr gyorsreagálású hadosztályához, és a 4. cseh gyorsreagálású dandár – amely Afganisztánban és Koszovóban is szolgált, illetve amely a cseh hadsereg egyik legjobban képzett alakulata – a Bundeswehr 10. páncélozott hadosztályához csatlakozik.

A kezdeményezés azonban nem úttörő, két holland dandár már csatlakozott a Bundeswehrhez: az egyik a gyorsreagálású hadosztályhoz, a másik pedig az 1. páncélozott dandárhoz.

A német kormány megmutatta, hogy hajlandó folytatni egy közös európai hadsereg kialakítását, még akkor is, ha bizonyos országok ezt ellenzik"

– mondta a témával kapcsolatban Carlo Masala, a német hadsereg müncheni egyetemének nemzetközi politikatudományi professzora.

Haderő-koncepciók

Többek között Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is felvetette, hogy szükség lenne egy közös hadseregre 2015 őszén. Akkor még a tagállamok hallgatásával találkozott az ötlet, ami nem véletlen, hiszen teljes egészében megvalósíthatatlannak látszott, mivel a britek minden ilyen kezdeményezést csírájában elfojtottak.

2016 nyarán Orbán Viktor magyar kormányfő vetette fel, hogy az ötlet megvalósítható lenne, hiszen megváltoztak a körülmények, emellett a szélesebb közvélemény számára is bebizonyosodott, amit Orbán már 2015 óta hangoztatott, mégpedig, hogy a bevándorlás komoly biztonsági kockázatokkal jár. Míg Juncker javaslata csupán az Európai Egyesült Államok megteremtésének újabb állomása lett volna, Orbán már jóval pragmatikusabban nézte a kérdést: egy közös európai haderőnek kulcsszerepe lenne az unió határainak ellenőrzésében, védelmében, valamint az Európa peremterületein végzendő békefenntartó feladatok is a kontinens érdekeit szolgálják.  

Az elmúlt hónapokban egyre több brüsszeli vezető és nemzetállami állam- és kormányfő támogatta a közös európai haderő létrehozását – legalábbis szóban.

Számos részletkérdésben azonban még nem sikerült megállapodnia a feleknek. Ezek között például kiemelkedően fontos, hogy hogyan épülne fel, hogyan is nézne ki egy ilyen haderő, emellett pedig az is kérdéses, hogy a tagállamok milyen jogköröket és csapatokat delegálnának egy közösen irányított haderőbe. Emellett ott van a pénz kérdése is, hogy ki fizetné a közös haderőt, valamint, hogy mi lenne a semleges tagországokkal, például Ausztriával.

A sok fontos, megválaszolatlan kérdés miatt a közös haderő felé vezető utat apró lépésekkel próbálják megtenni a tagállamok. Idén márciusban például az EU létrehozta a közös katonai parancsnokságot – ám ez a 30 főből álló szervezet csupán Szomáliában, Maliban és a Közép-afrikai Köztársaságban vezet kiképző missziókat.

Többnemzetiségű kezdeményezések is vannak, ilyen például az Északi Harccsoport (Nordic Battlegroup), amely egy 2400-2500 fős gyorsreagálású csoport, amelybe a Balti államok és több északi ország, valamint Hollandia küld katonákat. Ehhez hasonló a Brit Expedíciós Haderő (Britain’s Joint Expeditionary Force, vagy UK Joint Expeditionary Force), amely szintén egy többnemzetiségű kezdeményezés. Ezek az alakulatok inkább papíron léteznek, bevetésükre még nem nagyon volt példa.

A német példa

Németország egy másik utat jár be. 2013-ban a NATO német kezdeményezésre bemutatta a Framework Nations Conceptet, amely a közelebb hozta a NATO-tagok közötti együttműködést. Az ötlet szerint a német hadseregbe integrálnák más tagállamok bizonyos egységeit, amely elméletileg növeli a hadsereg fenntarthatóságát, valamint a kulcsfontosságú katonai képességeket.

Az kezdeményezést a Bundeswehr gyenge pontjainak megerősítése miatt hozták létre"

– mondta Justyna Gotkowska, lengyel biztonságpolitikai szakértő.

A németek rájöttek, hogy a Bundeswehr szárazföldi képességein javítaniuk kell, hogy nagyobb súlyuk legyen a NATO-n belül. Emellett ez egy kísérlet arra, hogy megelőzzék a közös európai haderő elképzelésének kútba esését"

– tette hozzá a szakértő.

A Bundeswehrnek van hova fejlődnie. Németország a 2000-es években a GDP 1,4 százalékára csökkentette védelmi kiadásait. 2013 és 2016 között volt a mélypont: mindössze 1,2 százalékot költöttek a hadseregre, amely már messze elmarad a NATO által elvárt 2 százaléktól.

Egy 2014-es jelentés aggasztó állapotokról számolt be: a német haditengerészet legtöbb helikoptere működésképtelen volt. A teljes német haderő 64 helikopterrel rendelkezett, amelyből mindössze 18 volt csak használható. Az 1989-es nyugat-német haderő 370 000 főből állt, míg a Német Szövetségi Köztársaság hadereje 176 015 főből állt tavaly nyáron.

Egy év alatt valamelyest nőtt ez a létszám: jelenleg 178 000 fő van aktív szolgálatban. Tavaly 4,2 százalékkal nőttek a katonai jellegű kiadások, idén ez várhatóan 8 százalék körül alakul. Ettől azonban még tény marad, hogy a Bundeswehr csupán kullog a brit és – az Európában legerősebbnek számító – francia haderő nyomában.

A hadseregre költendő források növelése komoly vitakérdés Németországban, amely a választási kampányban is egy fontos téma. A baloldal Martin Schulz vezetésével és például Sigmar Gabriel szociáldemokrata külügyminiszter egyetértésével képtelenségnek tartja, hogy Németország a GDP-jének 2 százalékát költse a hadseregre – ezt Merkel vállalta 2024-ig. A jobboldal a Merkel vezette CDU/CSU koalíció pedig inkább a katonai költségvetés növelése mellett tört lándzsát.

A jelenlegi német elképzelések, amelyek szerint a kisebb haderővel rendelkező országok haderejének egy részét a Bundeswehrbe integrálják, mindkét fél számára előnyös lehet: a németek ezzel úgy tudják növelni haderejüket, hogy közben megosztják erőforrásaik egy részét is szövetségeseikkel, a küldő országok csapatainak használatáért cserébe; a kisebb országok számára ez a tapasztalatszerzés mellett azért is előnyös lehet, mert így jobban be tudják vonni a németeket az európai biztonságpolitikába.

Ez egy lépés az európai katonai függetlenség felé. Nagy-Britannia és Franciaország ugyanis képtelen vezető szerepet vállalni az európai biztonság megteremtésében. A britek egyre komolyabban szembekerülnek az EU-val, míg a franciák gyakran vonakodnak részt venni a többnemzetiségű NATO-missziókban. Marad tehát Németország"

– mondta Masala.

Műveleti szempontból kétnemzetiségű egységeket könnyebb bevetni, mivel ezen egységek állandóak lesznek. Amennyiben erre kerülne a sor, akkor a németeknek ki kell kérnie a küldő állam véleményét is.

A program egyelőre még gyerekcipőben jár, de a részt vevő országok számára komoly előnyökkel kecsegtet: Románia és Csehország csapataik képzettségi és felkészültségi szintjét azonos szintre hozhatják a Bundeswehrével, míg Hollandia számára ez azt jelenti, hogy a németektől kölcsönkapott tankokkal ismét van egy komolyabb páncélos ereje.

2011-ben kivonták az összes Leopárd típusú harckocsit a hadrendből. Az Oldenburgban állomásozó német 1. páncélozott hadosztály kötelékébe tartozó holland 43. gépesített dandár német tankokat használ. Ezeket a hadieszközöket még akkor is használhatják, ha hazahívják őket, és holland hadsereg kötelékében kezdik meg a harcot valahol.

A 43. gépesített dandárparancsnok, Anthony Leuvering ezredes nyilatkozata igen pozitív volt: elmondta, hogy a németek nem kezelik őket gyengébb félként, kiváló a kooperáció. Az ezredes szerint egyre több ország szeretne együttműködni a Bundeswehrrel.

A német hadsereg a hírek szerint az északi és a Skandináv államokat szemelte ki a további együttműködésre – ezen államok egy része amúgy is jelentős mennyiségű német felszerelést használ.

A többnemzetiségű, integrált haderő sikeressége természetesen csak a harctéren lesz mérhető. Itt viszont döntő fontosságú a nyelvhasználat kérdése. Vajon a vendégeknek kellene megtanulnia németül? A németül egyébként kiválóan beszélő Leuvering ezredes szerint a többnemzetiségű oldenburgi hadosztálynál abban egyeztek meg, hogy a közös nyelv az angol legyen – ennyit Junckernek arról a kijelentéséről, hogy az angol nyelv eltűnőben van a kontinensen.

(A cikk a Foreign Policy elemzésén alapul).

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére