Az MSZP egy lapra tesz fel mindent
2017.05.20. 16:28
Molnár Gyula pártelnök hangsúlyozta: a magyar választók jelentős része eldöntötte, hogy 2018-ban ezt a hatalmat le kívánja váltani; a következő néhány hónap kérdése, hogy ki lesz az, aki ezt a változást vezeti. Jelezte: azt szeretnék, hogy Botka László vezetésével az MSZP "meghatározó szereplőként" vegyen részt ebben a folyamatban.
A pártelnök hangsúlyozta: a jövő szombati kongresszus dönt az MSZP miniszterelnök-jelöltjéről, és ha Botka Lászlót megválasztják, másnaptól már úgy tekintenek rá, mint akit Magyarországnak, a civileknek, a szakszervezeteknek, az értelmiségnek ajánlanak kormányfőül, és a demokratikus ellenzéki pártoknak is, amelyek 2018-at a változás évévé kívánják tenni.
Kérdésre válaszolva Botka László azon kijelentéséről, hogy ne kerüljenek a jelöltek közé "2010 fő felelősei", Molnár Gyula úgy nyilatkozott, nem személyekről, "sokkal inkább egy felfogásról van szó".
Szavai szerint világossá kell tenni, hogy az MSZP tanult saját és mások hibáiból, a kormányzati felfogásban, a politikai gondolkodásban pedig
nem kívánunk visszatérni a 2010 előtti időszakhoz, hanem egy új baloldali politikát építünk".
Molnár Gyula úgy fogalmazott:
abban a helyzetben vagyunk, hogy nemhogy elengedni kell valakinek a kezét, sokkal inkább az a feladat, hogy minél több embert tudjunk magunk mögött".
Politikai értelemben nem vétó-, hanem egyetértési jogot kért a képviselőjelöltek kiválasztásához Botka László – tette hozzá.
Hiller István, a választmány elnöke a sajtótájékoztatón kijelentette, "ha van alternatíva, akkor van változás".
Mint mondta, ehhez vezetőre és meggyőző mondanivalóra van szükség, ezt pedig Botka Lászlóval és a jövő hét közepén bemutatandó "új társadalmi szerződéssel" az MSZP felmutatja.
A választmányi elnök hangsúlyozta: az Ajánlat a nemzetnek címet viselő hosszú távú stratégiai dokumentum a baloldal és az MSZP értékeit is világossá teszi.
Orbán kihívója Botka, a Fidesz kihívója pedig az MSZP – jelentette ki Hiller István.
Botkát várhatóan jelölni fogja a párt jövő szombaton. Ebből az következik, hogy amennyiben nem történik száznyolcvan fokos fordulat, akkor nem lesz MSZP-DK összefogás. Jelenleg annak is kicsi az esélye, hogy az MSZP szorosabb összefogást hirdessen a balliberális oldal törpepártjaival.
Az is kérdéses, hogy a választók hogyan fognak reagálni Botka László mind terebélyesebb botrányaira: a szegedi Szeviép-ügyre, ahol a Botka vezette önkormányzathoz köthető cégek 10 milliárd forint értékben károsítottak meg helyi kisvállalkozókat; Botka luxuséletmódjára, terepjárójára, luxuskarórájára. A 13. havi nyugdíj ígéretének belengetésével pedig a fiataloktól szigetelheti el magát, ráadásul annak idején ő is megszavazta a parlamentben ennek a juttatásnak az elvételét.