"A Brexit nem az EU problémáinak oka, hanem a következménye"
2017.05.12. 07:28
Csütörtök este a visegrádi négyek EU-ügyi illetékesei ültek össze a brit főváros Királyi Külügyi Intézetének csütörtök esti fórumán. A beszélgetés témája az volt, hogy a magyar, a szlovák, a cseh és a lengyel kormány miként ítéli meg a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatokat, és a Brexit utáni európai kilátásokat.
A magyar fél az eszmecserén kifejtette: nem lehet figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy az EU problémái vezettek a brit népszavazási eredményhez. Hozzátette: az Európai Unióban maradó országoknak elégséges időt kell szánniuk azoknak az okoknak az elemzésére, amelyek arra késztették a brit választók többségét, hogy a kilépésre voksoljanak.
Takács Szabolcs szerint a gazdasági hatások mellett meg kell említeni az erőteljes politikai hatásait is Nagy-Britannia távozásának. Az államtitkár arra figyelmeztetett, hogy az uniós intézményeken belüli erőegyensúly a bennmaradó legnagyobb tagországok felé fog eltolódni.
Németország, Franciaország és Olaszország együtt ugyanis az EU összlakosságának csaknem a felét adja majd a Brexit után, de ha Németországhoz és Franciaországhoz néhány kisebb tagállam, például Málta vagy Belgium csatlakozik egy-egy szavazáson, már útját tudják állni bármilyen uniós törvényalkotási döntésnek.
Ebben a vízióban rejtőzik egy másik kockázat is: az euróövezeti és az euróövezeten kívüli országok egyensúlyi aránya is az előbbiek felé tolódik majd el, ennek alapján pedig az utóbbi csoport képtelen lesz blokkolni bármit is a többség irányából.
Takács Szabolcs szerint Nagy-Britannia kilépésével a V4-térség egy természetes szövetségest is elveszít több olyan szakpolitikai kérdésben, amelyek mindig is nagyon fontosak voltak a négy országnak. E kérdések közé tartozik például az unión belüli tagállami parlamentek szerepének erősítése az európai döntéshozatalban.
Az uniós ügyekért felelős államtitkár kijelentette: a nemzetállami parlamentek szerepét és hangját túl gyakran, túl fontos kérdésekben figyelmen kívül hagyták, és ez is az egyik oka az erősödő bizalomhiánynak az EU-polgárok és az uniós intézmények között.
(MTI)