Nagy-Britannia attól tart, hogy Macron migránsok tízezreit zúdíthatja a szigetországra
2017.05.09. 18:58
Macron, az újonnan megválasztott francia elnök a választási kampányában azt ígérte a szavazóknak, hogy elnökként kezdeményezni fogja annak a francia-brit Le Touquet-egyezménynek az újratárgyalását, amely lehetővé teszi a brit határ menti tisztviselők számára, hogy ellenőrzéseket hajtsanak végre Franciaországban.
Theresa May hétfőn úgy nyilatkozott, hogy ha tárgyalások lesznek róla, akkor mindenképpen ragaszkodni fog a határellenőrzések eddigi módjához. A brit miniszterelnök szerint a brit határellenőrzés kiterjesztésének Franciaország legalább annyira a haszonélvezője, mint Nagy-Britannia.
A Telegraph értesülései szerint abban az esetben, ha a kiterjesztett brit határellenőrzést lehetővé tevő megállapodást eltörölnék a franciák, akkor a kompok és a csatorna alatti alagút üzemeltetői lesznek a felelősek azért, hogy megakadályozzák az illegális migránsokat a csatornán való átkelésben.
A hatályos jogszabályoknak megfelelően azok a cégek, amelyek nem tartják távol az illegális migránsokat a csatornán keresztüli áthaladáskor, minden egyes általuk az országba átszállított illegális bevándorló után 2000 fontos bírságot kell fizetniük.
A Macron által vitatott egyezménnyel kapcsolatban a brit sajtó felidézi, hogy annak felmondása francia oldalról első alkalommal a Brexit-kampány idején merült fel a következő formában: ha az angolok megszavazzák a Brexitet, akkor Franciaország megvonja majd a határellenőrzés jogát a már nem EU-tag britektől.
Az EU-ból való kilépés népszavazási kampánya során David Cameron volt miniszterelnök úgy vélte, hogy a Brexit következménye az lesz, hogy a bevándorlók Dzsungel néven elhíresült csatornaparti táborát Kentbe fogják majd költöztetni Calais-ból.
Charles Clarke, egykori munkaügyi titkár a napokban azt mondta, hogy valószínűtlennek tartja a brit határellenőrzés leállítását Franciaországban, mivel az csak minden eddiginél nagyobb migránstömegeket vonzana a csatornához, ami végső soron Franciaországnak sem lenne érdeke.
Charlie Elphicke, Dover konzervatív képviselője pedig a Telegraphnak nyilatkozva azt mondta, ha a Le Touquet-szerződés véget ér, akkor azzal egyszerűen Calais-ből a kompjáratok ellenőrző pultjaira fog majd át fog kerülni az Egyesült Királyság határellenőrzése.
Ez hosszabb sorokat és drágább kompokat fog eredményezni a csatornán, ami káros lenne Franciaország és Nagy-Britannia számára is.
Theresa May kormánya sajtóhírek szerint a végsőkig ragaszkodni fog brit határellenőrzésnek már a francia területen elkezdődő ellenőrzéséhez, mivel a közelgő júniusi választásokon is az lesz a konzervatívok egyik legfőbb kampányígérete, hogy drasztikusan, tízezrekkel csökkentik a Nagy-Britanniát elérő nettó migráció mértékét.