Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az antarktiszi gleccserek az eddig feltételezettnél sokkal stabilabbak

Vincze Viktor Attila

2017.05.04. 20:58

A Leedsi Egyetem friss kutatásai alapján egyáltalán nem olvadnak olyan rekordsebességgel az antarktiszi gleccserek, mint ahogy azt a korábbi, már-már vészharangokat kongató tudományos vizsgálatok állították. A kutatók szerint a gleccserek érdemleges léptékû olvadása nem a felszínen következik be, hanem nagyrészt még ismeretlen, viszonylag meleg mélytengeri áramlatokkal találkozva.

Új kutatások szerint a déli Antarktisz-félsziget gleccserei közötti jégáramlás egyáltalán nem olyan drámai, mint ahogy azt többen is becsülték korábban.

A gleccserek olvadása az 1990-es évektől kezdve nő, ezt a Leedsi Egyetem gleccserkutatói is megerősítik, azonban szerintük az olvadás mértéke csupán az egyharmada annak, mint amit korábban a Bristoli Egyetem tudósai bejelentettek.

Az Antarktisznak erre a területére vonatkozóan más kutatások drámai változásokról számoltak be, ezért döntöttünk úgy, hogy közelebbről megvizsgáljuk, a gleccserek miként is változtak az elmúlt 25 évben"

– nyilatkozta Anna Hogg, az egyetem kutatója.

A kutatók műholdas adatokat felhasználva 30 gleccsert vizsgáltak meg és azt találták, hogy a gleccserek csak kis mértékben változtak és jégtömegüknek is csak kis részét veszítették el.

A Bristol Egyetem kutatói korábban jelentős jégveszteségről és a gleccserek drámai mértékű elvékonyodásáról számoltak be, azonban Anna Hogg és kollégái szerint ezek a kutatási eredmények tévesek, azok csak mérési hibák következtében születhettek meg.

A Geophysical Research Letters című tudományos folyóiratban ezen a héten megjelent legújabb tanulmány szerint az Antarktisz-félszigeten, Palmer Land néven ismert terület gleccsereinek nagy része viszonylag lassan mozog és csak kis mértékben változik, ami az utóbbi két évtizedben csak csekély mértékben gyorsult fel.

Lehetséges, hogy a gleccserek vékonyabbak lettek és veszíthettek is tömegükből, mivel az utóbbi években kevesebb hó esett az Antarktisznak ezen a részén, azonban ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy a gleccsereknél dinamikus egyensúlyhiány alakult volna ki"

– mondta Andrew Shepherd kutató.

A kutatók most felfedeztek a gleccserek olvadásával kapcsolatban egy eddig ismeretlen, új tényezőt is.  Ez pedig azzal kapcsolatos, hogy a legfrissebb kutatási eredmények alapján a gleccserek leggyorsabb ütemű olvadása körülbelül 1000 méterrel a tengerszint alatt tapasztalható

Megvizsgáltuk a víz hőmérsékletét a gleccserek előtt, ott, ahol a gleccserek olvadása a leggyorsabb, és azt találtuk, hogy a gleccserek a tengerfenék helyi áramlatai révén az óceán legmelegebb rétegébe nyúlnak le"

– közölte Anna Hogg kutatásvezető.

Ez egy olyan, a mélytengerekben körforgást végző víztömeg, amely viszonylag melegebb és sósabb, mint a Déli-óceán egyéb vizei. Ez a vízréteg így lehet képes elolvasztani a gleccserek mélyen a tengerbe nyúló alapjait.

A legfrissebb elemzés szerzői azt is fontosnak tartották kutatásukkal kapcsolatban közölni, hogy nekik egyáltalán nem céljuk az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés Antarktisz gleccsereire gyakorolt hatásának megkérdőjelezése.

Azt állítják, hogy elengedhetetlen, hogy a tudósok továbbra is figyelemmel kísérjék a gleccserek felmelegedésének és a tengerszint emelkedésének hatásait.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére