Ki fogja irányítani a muszlim világot?
2017.05.03. 13:28
Szaúd-Arábia szerint Irán a muszlim világ kontrolljára törekszik.
Mohammed bin Szalmán Szaúd-Arábia védelmi minisztere, és második az örökösödési sorban. A herceg kijelentette, hogy nem fognak tárgyalni az szélsőséges Iránnal, mert Teherán az iszlám világ kontrolljára törekszik. A herceggel készített interjút a szaúdi televíziós csatornák mindegyike közölte – írja a The Guardian.
A 31 éves herceget 2015-ben nevezte ki apja, Szalman király Szaúd-Arábia honvédelmi miniszterének. Mohammed felügyeli a jemeni háborút, valamint megpróbálja fellendíteni országa gazdaságát.
A herceg szerint Teherán a muszlim világ feletti ellenőrzést akarja megszerezni, és a síita tanokat terjeszteni, hogy felkészüljenek a tiszteletreméltó imám Mohammed al-Mahdi érkezésére. A síita muszlimok szerint al-Mahdi a 12. és egyben az utolsó imám, aki a 9. században tűnt el, de egy nap újra fel fog bukkanni, és igazságot szolgáltat a földön.
Amikor Mohammed bin Szalmánt megkérdezték, hogy lát-e lehetőséget arra, hogy Iránnal megbeszéléseket folytassanak a következőket válaszolta:
hogyan érthetnénk meg egymást olyannal, aki a hitét egy szélsőséges ideológiára építi? Mik a közös érdekeink? Hogyan köthetnénk megállapodást?"
Irán és Szaúd-Arábia a régióban zajló háborúkban folyamatosan ellentétes oldalon állnak. Ellenfelek a szíriai és a jemeni háborúban, de eltérőek a politikai érdekeik Libanonban, Bahreinben és Irakban is. A sok konfliktus a síita-szunnita ellentétből ered.
Az 1979-es iráni forradalom óta mindkét fél arra törekszik, hogy minél hatalmasabb erőt képviseljen a muszlim világban.
A két ország közötti konfliktus tavaly hágott a tetőfokára. Szaúd-Arábiában kivégeztek egy helyi síita papot, Nimr al-Nimr sejket, majd erre Iránban a tüntetők kifosztották és felgyújtották a szaúdi nagykövetséget, az iráni hatóságok pedig nem avatkoztak közbe. A két ország megszakította egymással a diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat. A szaúdiak más Öböl menti országokkal együtt visszahívták a nagyköveteiket. Az iráni nagykövetség bombázása a jemeni fővárosban, amivel Teherán Rijádot vádolja, tovább élezte a feszültséget.
Tudjuk, hogy mi vagyunk Irán legfőbb célpontja."
– állította a herceg az interjúban.
A becslések szerint a jemeni háború több tízmillió dollárba kerül naponta Szaúd-Arábiának. Jemenben humanitárius krízis alakult ki, az összecsapások során több ezer civil halt meg, legfőképp a Szaúd-Arábia vezette légicsapások következtében. A szakértők szerint két év után patthelyzet alakult ki Jemenben. Szaúd-Arábia és szövetségesei nem tudják kiűzni Iránt és szövetségeseit, a húszikat a fővárosból Szanaaból és más nagyobb városokból.
A herceg szerint a húszikat gyökerestől el kell távolítani a területekről, ami napok kérdése. Hozzátette, hogy Szaúd-Arábia nem küldött szárazföldi csapatokat a helyszínre , hogy visszafoglalják a fővárost és a nagyobb városokat, mivel az több ezer szaúdi katona és jemeni civil halálával járna.
Irán Asszád elnököt támogatja Szíriában, direkt módon és a Hezbollahon keresztül egyaránt, Szaúd-Arábia viszont le akarja győzni Asszádot, még mielőtt béketárgyalások kezdődnének.
Az idő nekünk dolgozik. A türelem meghozza az eredményét"
– tette hozzá.
A német hírszerző ügynökség (BND) 2015 decemberében egy másfél oldalas dokumentumot tett közzé a hercegről, amelyben politikai szerencsejátékosnak írták le a herceget, aki például a Jemenben és Szíriában zajló proxiháborúkkal destabilizálja a világot. A dokumentum azért okozott meglepetést, mert a Nyugat egyik szoros szövetségese Rijád.
Angela Merkel például a hétvégén járt Szaúd-Arábiában. A német kancellár aláírt egy megállapodást az ország védelmi minisztériumával, miszerint német kiképzést fognak kapni a szaúdi katonák. Az SPA szaúdi állami hírügynökség úgy tudja, hogy a felek számos jegyzőkönyvet írtak alá a technológiai, energetikai, üzleti és biztonsági együttműködés jegyében. Egy szaúdi tisztviselő a Der Spiegelnek azt nyilatkozta, hogy a jövőben nem fognak több fegyvert kérni Németországtól.
A német-szaúdi fegyvermegállapodások több éve vita tárgyát képzik. Egyrészről Szaúd-Arábia emberi jogok terén mutatkozó hiányosságai miatt, másrészről pedig a jemeni háborúban játszott szerepe miatt, ahol az arab ország vezette koalíció légicsapásai következtében már rengeteg civil vesztette életét. A kritikusok szerint a német fegyverekkel Szaúd-Arábia visszaélt. Németország 2016-ban nagyságrendileg több mint félmilliárd euró értékben exportált fegyvereket Szaúd-Arábiába – írja a Deutsche Welle.
Szaúd-Arábiát nem rég választották be az ENSZ nők jogainak védelmével foglalkozó 45 tagú bizottságába a 2018-2022 közötti időszakra. A Világgazdasági Fórum 2016-os nemek közötti különbségeket vizsgáló Global Gender Gap Reportjában Szaúd-Arábia a 141. helyen van a 144 országból, csak Szíria, Pakisztán és Jemen áll mögötte a sorban.
Az Independent szerint a szaúdi herceg a Közel-Kelet legnagyobb hatalmú vezetője kíván lenni. A kérdés az, ha megörökölné apjától a trónt, akkor meddig menne el a síita Iránnal szemben, képes lenne-e kirobbantani egy újabb háborút, ami végképp destabilizálná a térséget.