Tillerson: Észak-Korea ügyében már nem opció a szokásos mismásolás
2017.04.28. 20:28
Rex Tillerson, az USA külügyminisztere arra sürgette az ENSZ tagállamait, hogy újabb szankciókat vezessenek be Észak-Korea ellen. Amennyiben a cselekvés elmarad a következmények katasztrofálisak lesznek – mondta Tillerson.
Az amerikai külügyminiszter az ENSZ pénteki ülésén szólalt fel. Az új szankciók bevezetésére tett javaslatának előzménye, hogy a héten egyre növekedett a feszültség a koreai félszigeten – írja az Independent.
Minden lehetséges opciót megfontolunk"
– mondta Tillerson, hozzátéve, hogy elsősorban diplomáciai és gazdasági lépésekben gondolkodnak, ám a szándék, hogy megállítsák Észak-Koreát arra is elegendő, hogy katonai akcióba lépjenek, amennyiben szükséges.
A szankciók elsődleges célja az lenne, hogy rábírják a kommunista rezsimet atomprogramjának feladására.
Tillerson szerint az új szankciók nagy nyomást helyeznek majd Észak-Koreára és az eddigieknél fájdalmasabbak lennének az intézkedések. Azt azonban hozzátette, hogy pont emiatt elképzelhető, hogy az északiakkal szimpatizáló országok nem mennének bele az új intézkedések elfogadásába. Ennek ellenére azonban egy nukleáris csapás katasztrofális következményei nagyobb súllyal esnek latba, mint bármilyen gazdasági intézkedés.
El kell fogadnunk az igazságot és kemény döntéseket kell hoznunk most azonnal, hogy megakadályozzunk egy esetleges katasztrófát. A szokásos mismásolás nem opció"
– mondta.
Pénteken a britek és a japánok is tárgyalóasztalhoz ültek Nagy-Britanniában, ahol hasonló következtetésre jutottak. Brit részről Theresa May miniszterelnök fejezte ki a szigetország óhaját, hogy fenntartsák a nemzetközi nyomást Phenjanon, hogy a kommunista rezsim felhagyjon nukleáris programjával. A japán kormányfő, Abe Shinzo is egyetértett May-el.
Theresa May elmondta: egyetértés volt a japán miniszterelnökkel abban, hogy az észak-koreai nukleáris és rakétakísérletek az egész világ békéjét és stabilitását veszélyeztetik. A brit kormányfő megállapodott Abe Sindzóval arról, hogy a két ország a nemzetközi partnerekkel együtt folytatja a nyomásgyakorlást Észak-Koreára, és együttműködik az atomfegyverek birtoklására irányuló illegális tevékenységből eredő biztonsági fenyegetés elhárítása végett – írja az MTI.
A japán miniszterelnök egyébként csütörtökön Moszkvában tárgyalt, ahol az egyik kiemelt téma szintén Észak-Korea volt. A japán miniszterelnök nagyobb szerepvállalásra kérte föl Putyin elnököt – írta az Euronews.