A németek tovább hitegetik a törököket
2017.04.28. 17:28
Németország pénteken elutasította a török EU-csatlakozási tárgyalások leállítására vonatkozó felhívásokat.
Az Európai Parlament képviselői a hét folyamán a Törökország EU-csatlakozását célzó tárgyalások felfüggesztését kérték Recep Tayyip Erdogan török államfő "egyre inkább növekvő önkényuralmára" hivatkozva. A hivatalos végeredmény szerint az április 16-ai török népszavazáson a választók 51,41 százaléka szavazott arra az alkotmánymódosításra, melynek értelmében megszűnik a miniszterelnöki tisztség, a kormányfő hatáskörei a mindenkori köztársasági elnökre szállnak át. Az uniós képviselők szerint ez nincs összhangban az európai és demokratikus értékrenddel, még akkor sem, ha népszavazás útján született meg a döntés.
A megnyert népszavazással Erdogan az ország politikai rendszerének legnagyobb átalakítását hajthatja végre a modern török állam mintegy évszázados fennállása óta. Az új rendszer bevezetését támogatók szerint, az átalakítás Törökország stabilitását hivatott szolgálni, míg ellenzői szerint egy diktatúra kezdete.
Sigmar Gabriel német külügyminiszter szerint a csatlakozási tárgyalások felfüggesztése minden bizonnyal kontraproduktív lenne.
A német kormány szigorúan ellenzi a csatlakozási tárgyalások leállítását, ez teljesen helytelen reakciónak számítana. Semmit sem változtat a törökországi helyzeten, ha nem beszélünk többet Törökországgal"
- közölte.
Az osztrákok viszont egyenesen beszélnek, ők nem hitegetnék tovább Törökországot a csatlakozás lehetőségével, megszakítanák a tárgyalásokat. Ankara már több évtizede próbál bekerülni az Európai Unióba de eddig nem sikerült neki.
Teljesen helytelen lenne ragaszkodni a török csatlakozás illúziójához"
- jelentette ki Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter.
A vallettai nyilatkozatokból kiderül, hogy Németország hagyományos kül- és gazdaságpolitikai szövetségesei, Hollandia és Luxemburg is egy újfajta megközelítés alkalmazását szorgalmazták Törökországgal mint fontos NATO-tagállammal, valamint az Európa és a Közel-Kelet közötti stratégiai fontosságú térségben fekvő országgal kapcsolatban. Bert Koenders holland külügyminiszter például elmondta, hogy a török csatlakozási tárgyalásokat koordináló Európai Bizottságnak tisztáznia kellene, milyen felvételi kritériumoknak kell Ankarának megfelelnie.
Törökország egy kulcsfontosságú országnak számít a térségben, ezért elkötelezetteknek kell maradnunk, beszélnünk kell velük, meg kell hallgatnunk őket"
– mondta Linas Antanas Linkevicius litván külügyminiszter.
Szerinte az EU-nak fenn kell tartania a párbeszédet Ankarával, hiszen a török vezetéstől függ, milyen mértékben veszi elejét a szíriai menekültek Európába áramlásának - írja az MTI.