Soros miatt sivalkodik az Európa Tanács is
2017.04.28. 12:04
Mivel az Európai Bizottság szerdán nem tudott érdemben belekötni a magyar felsőoktatási törvénybe, ezért most az Európa Tanácson volt a sor, ők most inkább a civiltörvényt kifogásolták.
Az ET csütörtöki közgyűlésén elfogadott határozatában arra kéri Magyarországot, hogy a két törvényről egyeztessen a civil társadalommal és a nemzetközi szervezetekkel, nyilvános párbeszéd formájában. A civiltörvényben kifogásolták, hogy a magyar kormány nem vonta be a törvényjavaslati vitába a magyar nyilvánosságot, és hogy túl kemény szankciókat tartalmaz, ami abban nyilvánul meg, hogy például a kormány bezárathat egy civil szervezetet, abban az esetben, ha az nem tartja be a szabályokat.
A határozat szerint, amit az azért felelős dán szocialista képviselő Mogens Jensen indokolt, valóban átláthatóvá kell tenni a forrásokat, de nem szabad azt feltételezni,hogy ezek a szervezetek ártanának Magyarországnak. „A közgyűlés egyetért azzal, hogy az NGO-k anyagi forrásainak átláthatónak kell lenniük, azzal a váddal azonban nem, hogy a civil szervezetek külföldi érdekcsoportokat szolgálnak a civil érdekek helyett, és hogy ezek veszélyeztetnék a nemzetbiztonsági szuverenitást csak azért, mert külföldi finanszírozást kapnak" – áll a dokumentumban.
Jensen a kormány gyanúsító és előre elítélő kommunikációját és stratégiáját is kritizálta:
A dinamikus civil társadalom alapköve minden demokratikus társadalomnak.”
Jensen aztán felajánlotta a Tanács segítségét egy számukra is megfelelő törvényjavaslat elkészítéséhez.
Érdemes megemlíteni, hogy ha a kormány nem veszi figyelembe a határozatot és nem tartja be az ajánlást, akkor az nem jár semmiféle jogi következménnyel, azonban meglehet, hogy ez tovább mélyítené az Európai Néppárt és a Fidesz-KDNP közti szakadékot. A Néppárt egyébként szombaton fog összeülni Brüsszelben, és szinte biztos, hogy szóba fog kerülni a héten vitatott magyar felsőoktatási és civiltörvény.
A Bruxinfónak erről az Európai Néppárt szóvivője azt mondta, kérni fogják Orbán Viktortól, hogy az Európai Bizottság által megszabott időn (30 nap) belül módosítsa a felsőoktatási törvényt, úgy, ahogy az számukra (és Soros számára - szerk.) is megfelelő legyen.