Verhofstadt: egy választási gyõzelem nem segít Theresa Mayen
2017.04.22. 20:28
"Kedvenc" európai politikusunk, mellesleg a britek kilépési tárgyalásait brüsszeli részről levezénylő Guy Verhofstadt szerint tök mindegy, hogy hány képviselője lesz Theresa Maynek júniusi, előrehozott választások után a brit parlamentben. Egyre kedvezőtlenebbek a jelek a britek kilépése körül.
Egy választási győzelem nem erősíti meg Theresa May pozícióit a Brexit-tárgyalások során – mondta Guy Verhofstadt Brexit-főtárgyaló.
Az, amit csak úgy neveznek "Brexit-választás", csupán egy Tory hatalomszerzési kísérlet"
– írta Verhofstadt, a korábbi belga miniszterelnök az Observerben megjelent véleménycikkében.
Theresa May brit miniszterelnök a Brexit-tárgyalások megkezdése előtt úgy döntött, hogy előrehozott parlamenti választásra van szükség Nagy-Britanniában. A döntést azután hozta meg, hogy elmondása szerint az ellenzéki pártok és a Lordok Háza is azzal fenyegette meg, hogy bármilyen, tető alá hozott megállapodást meg fognak vétózni. May-nek azonban szüksége van az alsóházi képviselők kétharmadának szavazatára ahhoz, hogy egy végső Brexit-megállapodásból törvény legyen. A miniszterelnök épp ezért június 8-ára előrehozott választásokat hirdetett meg, amelyet a parlament is támogatott.
A jelenlegi erőviszonyok esetén May a jelenleginél komolyabb felhatalmazással, nagyobb parlamenti többséggel vághatna bele a kilépési tárgyalásokba.
Ám Verhofstadt szerint mindez nem változtatna a végső megállapodáson.
Nagyobb esélye lesz-e Maynek egy jobb megállapodás kicsikarására, ha több képviselője ül majd a brit parlamentben? Azok számára, akik az asztalnál ülnek Brüsszelben, ez irreleváns. A brit tárgyalópartnereink a briteket fogják képviselni, attól függetlenül, hogy hány konzervatív képviselő ül majd a parlamentben"
– írta a liberális Verhofstadt.
Egyes elméletek szerint May azért szeretne előrehozott választást, mert ezáltal azt reméli, hogy jobb megállapodást csikarhat ki az EU-tól. Ám ez nonszensz. Azt a következtetést tudjuk levonni csupán, hogy sok brit politikus és a média nem érti, hogy hogyan is működik az 50-es cikkely"
– utalt Verhofstadt az uniós alapszerződés azon passzusára, amely a britek EU-ból való kilépését szabályozza.
A régi, jó liberális hagyományok szerint azt is kérte a britektől, hogy ne higgyenek a "hisztérikus jobboldali brit sajtónak".
A Brexit-tárgyalások várhatóan a választások után kezdődnek meg, az előjelek pedig meglehetősen kedvezőtlenek. Korábban az Európai Bizottság azzal fenyegette meg a briteket, hogy legkevesebb 50 milliárd fontot kell befizetniük a közös kasszába, mielőtt kilépnének. A követelést névleg arra alapozzák, hogy a britek számos kötelezettséget vállaltak 2020-ig, amelyet kilépés ide vagy oda, de ki kell fizetniük. Egyesek ezt úgy értelmezték, hogy unió megbünteti, megsarcolja a briteket a kilépés miatt.
Most pedig Brüsszel Brexit-főtárgyalója nevezi a brit parlamenti választásokat egy konzervatív hatalomszerzési kísérletnek.