Game over internetszabadság?
2017.04.18. 14:58
Az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) elnöke, Ajit Pai hamarosan nyilvánosságra hozza az úgynevezett hálózatsemlegességi szabályokat tartalmazó terveket.
Ezekkel a tervekkel kapcsolatban egyre nagyobb az aggodalom világszerte. Az amerikai jobboldali sajtó szerint az FCC valójában az Obama-adminisztráció számára kidolgozott, olyan „hálózatsemlegességi” szabályokat akar életbe léptetni, amelyek bevezetéséért a Google mint cég, a Soros György-féle Open Society Institution, valamint a Ford Alapítvány már régóta együtt lobbiznak.
A feltételezések szerint ennek a szabályozásnak az internet ellenőrzés alatt tartása a célja, beleértve a konzervatív hírek közlésének megakadályozását is, például az olyan alternatív hírforrások korlátozása által, mint amilyennek például Amerikában az Infowars.com hírportál számít.
Az amerikai sajtó felidézi, hogy az Obama-kormányzat 2015-ben a hálózatsemlegesség megtévesztő címszavára hivatkozva szavaztatta meg a törvényhozással azokat a törvényeket, amelyek megteremtették a lehetőséget a kormány számára az internet fölötti ellenőrzésre az Egyesült Államokban. Ez a szabályozás virtuális ellenőrzési jogot adott a kormánynak a nemzet teljes internetes infrastruktúrája felett; egy, az 1930-as éveket idéző, „New Deal”-szerű, a „nagy kormányokat” megillető további szabályozási hatáskörrel, amely kiterjeszthető gyakorlatilag mindenre, ami az internettel kapcsolatban van, így a tartalom ellenőrzésére is.
2006 óta három szervezet – a Google, Soros György Nyílt Társadalom Alapítványa és a Ford Alapítvány – több mint 72 millió dollár támogatást folyósítottak olyan nonprofit baloldali szervezeteknek, amik a legaktívabb szószólói annak az ötletnek, miszerint a kormánynak szabályoznia kellene az internetet, mégpedig ugyanazon közüzemi törvény alapján, amelyet mintegy 80 évvel ezelőtt még a régi tárcsázós telefonrendszer szabályozására alkottak meg Amerikában.
A törvénytervezet ellenzői szerint érdekes módon a tervezett szigorú internetszabályozás hatálya alól mentességet élveznének az olyan monopolhelyzetben levő tartalomszolgáltatók, mint a Google és a Facebook.
Az amerikai hírek szerint az Obama-adminisztráció olyan megállapodásokat dolgozott ki a Google-lel és a többi hasonló internetes óriással, ami általánosságban biztosítja a szabályozás után is a pozíciójukat, valamint garantálja a bizonyos információk feletti kizárólagos kapuőri pozíciójukat is.
Ezeknek az Obama-rezsim által elfogadott szabályoknak „köszönhető”, hogy 2015 óta a Google és a Facebook egyszerre bíróként, ügyészként és hóhérként döntheti el, hogy a felületein milyen tartalmak szerepelhetnek a „hamis hírek” megszüntetésére való hivatkozással.