Putyin: a szíriai rakétatámadás agresszió, ami kárt okoz az amerikai-orosz kapcsolatoknak
2017.04.07. 10:28
Vlagyimir Putyin elnök szerint a Szíria elleni amerikai légitámadás agresszió, ami kárt okoz az orosz-amerikai kapcsolatoknak és a terrorizmus elleni közös harcnak egyaránt. Moszkva kezdeményezte Szíria ügyében az ENSZ BT rendkívüli ülésének összehívását. Irán is elítélte az amerikai légitámadást, míg Nagy-Britannia, Ausztrália, Törökország, Izrael és Németország üdvözölte és támogatásáról biztosította az amerikai beavatkozást.
Putyin elnök a Szíria elleni amerikai légicsapásokat agressziónak tartja egy szuverén állam ellen, a nemzetközi jog megsértésének, amelyet ráadásul mondvacsinált ürüggyel hajtottak végre"
– mondta Peszkov. Hozzátette, hogy a szíriai hadseregnek nincsenek vegyi-fegyver készletei, amelynek tényét a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet is megerősítette.
"A legfontosabb Putyin véleménye szerint, hogy ez a lépés nem visz bennünket közelebb a végső célhoz a nemzetközi terrorizmussal vívott harcban, hanem ellenkezőleg, komoly akadályt jelent abban, hogy nemzetközi koalíciót hozzunk létre, és hogy hatékonyan szembeszálljunk ezzel a világméretű fenyegetéssel" – mondta a szóvivő.
A Szíria elleni amerikai légicsapás miatt Oroszország az ENSZ Biztonsági Tanácsának azonnali összehívását kezdeményezte.
Igon Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivőjének közlése szerint p a szíriai légi bázisra mért amerikai tömeges rakétacsapás harci hatékonysága alacsony volt. Szavai szerint a szíriai légierő hat, a javítóhangárokba beállított MiG-23-as harci repülőt és egy rádiólokációs állomást veszített, a kifutópálya pedig sértetlen maradt a rakétacsapás után is.
Az Interfax orosz hírügynökség szíriai sajtóforrásokra hivatkozva azt közölte, hogy a támadás következtében legkevesebb 15 szíriai harci gép semmisült meg és kigyulladtak a repülőtér üzemanyag-tartályai is. Egy szíriai pilóta életét vesztette több pedig megsebesült.
Moszkva felfüggeszti a szíriai légtérben bekövetkező incidensek kiküszöbölését és a légi bevetések biztonságának szavatolását célzó orosz-amerikai memorandum hatályát – közölte pénteken az orosz külügyminisztérium. Az intézkedést a moszkvai diplomáciai tárca a szíriai légibázisra mért amerikai katonai csapással indokolta. Az orosz külügyminisztérium álláspontja szerint a Szíria elleni amerikai katonai akció célja, hogy elterelje a figyelmet az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció által ostromlott – részben az Iszlám Állam terrorszervezet által megszállva tartott – iraki Moszulban kialakult humanitárius katasztrófáról.
A TASZSZ hírügynökség értesülése szerint pénteken a Földközi-tengerre érkezik az Admiral Grigorovics, a Fekete-tengeri Flotta Kalibr típusú, manőverező robotrepülőkkel felfegyverzett fregattja. A hadihajó, amely a szíriai Tartusz orosz haditengerészeti bázison fog kikötni, a "helyzettől függően" több mint egy hónapig tartózkodik majd a térségben.
Az Al-Arabíja arab hírtelevízió értesülése szerint legkevesebb négy ember meghalt a légitámaszpontot ért támadás következtében. Az RT orosz hírcsatorna 5 halottról és 7 sebesültről számol be.
A szíriai állami tévé amerikai agresszióként említette az USA rakétatámadását, valamint arról számolt be, hogy a támadás után tűz ütött ki a repülőtér területén.
Talal Barrazi, Homsz tartomány kormányzója azt közölte, hogy az amerikai támadás a fegyveres terrorista csoportok és az Iszlám Állam nevű terrorista szervezet céljait támogatja. Hozzáfűzte: a szíriai vezetés és politika nem fog ettől megváltozni, nem ez volt az első csapás, és úgy vélem nem is ez lesz az utolsó.
Az Asszad vezette szír állam tisztviselői közleményben cáfolták az amerikai légicsapás indokaként szolgáló vádat, miszerint a szír hadsereg vegyi fegyvert vetett volna be Idlíb tartományban. A Szíriai Nemzeti Koalíció a Forradalmi és Ellenzéki Erőket hibáztatta a szíriai kormány katonáit ért támadás miatt, míg Damaszkusz cáfolta ezeket az állításokat.
A szír tájékoztatás szerint azonban a Szíriai Arab Hadsereg már régen megsemmisítette a teljes korábbi vegyi fegyver arzenálját és mindez az ENSZ felügyelet alatt zajlott 2014 augusztusában. Ez alapján pedig Szíria nem hajthatta végre a feltételezett vegyifegyver-támadást.
A szíriai ellenzék üdvözölte az amerikai légi támadás végrehajtását, közölve, hogy további légicsapásokat remél.
Reuven Rivlin izraeli elnök pedig úgy üdvözölte az amerikai rakétatámadást a Szíria Homs tartományban levő repülőtér ellen, mint ami követendő példa az egész szabad világ számára.
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is üdvözölte a Szíriában végrehajtott amerikai légicsapásokat, mondván, hogy azok "kellő határozottságot" mutattak a "barbár vegyifegyver-támadásokra" válaszul, amelyek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolják.
"Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a szíriai brutalitás felszámolásán" – írta Tusk a Twitteren.
Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint Washington arról tájékoztatta az EU-t, hogy a "korlátozott" légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól.
A brüsszeli testület vezetője határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát, és leszögezte, hogy erre választ kell adni, ezért "megérti" az elrettentő lépéseket. "Világos a különbség a katonai célpontokra irányuló légicsapások között és a civilek elleni vegyifegyver-támadások között" – fogalmazott. "Meg kell kettőzni az erőfeszítéseket a szíriai erőszakspirál felszámolása és a tartós béke megteremtése érdekében" – hangsúlyozta.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ugyanakkor azon véleményének adott hangot, hogy a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség. "A vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan, nem maradhat következmények nélkül, az elkövetőket pedig felelősségre kell vonni" - közölte.
Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia államfő szerint kizárólag Bassár el-Asszad szíriai elnököt terheli a felelősség az országában egy légitámaszpont ellen végrehajtott pénteki amerikai légitámadásért.