Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az automatizálás miatt a munkahelyek közel 50 százaléka megszûnhet a közeljövõben

Vincze Viktor Attila

2017.04.06. 22:58

A legfrissebb kutatások szerint jelenleg egy robot három ember munkahelyét szüntetheti meg. Az automatizálás felgyorsulása miatt pedig a fejlett országok munkaképes korú lakosságának a közel 50 százalékára munkanélküliség vár 20-30 éven belül.

2016 decemberében körülbelül egy hónappal azelőtt, hogy Trump elnök hivatalosan is elfoglalta volna hivatalát, a Fehér Ház kiadott egy jelentést a mesterséges intelligencia alkalmazásának a gazdaságra gyakorolt hatásairól.

Az USA kormánya számára készült elemzés szerint a robotikai új fejlődési szakaszát jelentő, az önálló gépi tanulás képességét lehetővé tevő mesterségesintelligencia-fejlesztés már jelenleg is komolyan befolyásolja egyes ágazatokban a munkaerő-piaci viszonyokat.

A Fehér Ház számára készült összefoglaló alapján a mesterséges intelligencia és robotika alkalmazásai közül – már a közeljövőben –, komoly munkaerő-piaci zavart fog okozni a vezető nélküli járművek és a háztartási, karbantartási feladatokat elvégző gépek elterjedése.

Az amerikai kormányzati anyag szakértői becslése szerint már a következő 10 és 20 évben, az egyesült államokbeli munkahelyek 47 százalékát valamilyen módon veszélyeztetni fogja az automatizálás.

A McKinsey, Carl Benedikt Frey, valamint Michael A. Osborne közgazdászok legújabb tanulmányai is hasonló következtetésre jutottak, mivel az ő becslésük szerint a jelenleg az emberi munkaerővel elvégzett feladatok legalább 45 százalékát már gépek végezhetik el már a közeli jövőben.

A Világbank számára ugyanebben a kérdésben készült legutóbbi felmérés becslése szerint pedig az emberek által elvégzett munkahelyi feladatok mintegy 57 százaléka  automatizálásra kerülhet 20 éven belül.

Az MIT és a Boston University két közgazdásza, Daron Acemoglu és Pascual Restrepo kutatása pedig arra keresett választ, hogy az ipari robotok egyre gyakoribb használata hogyan érintette az európai és amerikai munkaerőpiacot a közelmúltban.

Ezek az ipari robotok teljesen önálló munkavégzésre alkalmasak és különböző feladatok ellátására programozhatóak.

Csak ezeknek a gépeknek az alkalmazása a négyszeresére nőtt 1993 és 2007 között az Egyesült Államokban és Európában. A kutatók becslése szerint jelenleg több mint 1,5 millió ilyen gép működik csak az európai és amerikai kontinensen és a számuk várhatóan legalább 6 millióra nő egy évtizeden belül.

A tanulmány szerzőinek számításai szerint jelenleg egy robot alkalmazása minimum három emberi álláshelyet szüntet meg, de a használatuk emellett még 0,25 vagy 0,5 százalékkal csökkenti a még munkahellyel rendelkező emberek béreit.

Az automatizálás hatása ma leginkább az olyan feldolgozóipari ágazatokban érezhető, mint az autóipar, az elektronika, a vegyipar és a gyógyszeripar.

Minden tudományos előrejelzés szerint az automatizálás és digitalizáció, a robotika alkalmazásának kiterjesztése nagyon rövid időn belül – jelenleg még elképzelhetetlen léptékű – gazdasági és társadalmi válsághoz fog vezetni.

A nyugati világnak és így Magyarországnak is komoly figyelmet és erőforrásokat kellene biztosítani az arra való felkészülésre, hogy ne a sci-fi irodalom legsötétebb képet felrajzoló negatív utópiái váljanak valósággá , amikor – az egyáltalán nem távoli jövőben – a munkaképes korú lakosság legalább 50 százalékának már nem lesz munkája.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére