"A CEU érdeke a kormánnyal szembeni hangulatkeltés"
2017.04.04. 14:58
Mint ismeretes, az Oktatási Hivatal a szokásos, ötévenkénti vizsgálatát tartotta meg 28 Magyarországon működő, külföldi székhellyel rendelkező felsőoktatási intézménynél. A vizsgálat szerint összesen 27 intézménynél találtak szabálytalanságokat. Emiatt március végén a kormány a kezdeményezte a felsőoktatási törvény módosítását, hogy a külföldi illetőségű egyetemek és főiskolák jogi szempontból visszás helyzetét rendezze.
A vizsgálat 2016 nyarán kezdődött. Az Oktatási Hivatal 4 intézménynél olyan súlyos szabálytalanságokat talált, hogy azokat azonnal bezáratta.
A részletekről dr. Törcsi Pétert, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatóját kérdeztük,
A kormány által benyújtott törvényjavaslat egyértelműsítené és némileg szigorítaná a külföldi egyetemek működésére vonatkozó szabályokat, annak érdekében, hogy a szabálytalanságok elkerülhetőek legyenek a jövőben.
A felsőoktatási törvényhez benyújtott módosító javaslatnak két lényegi eleme van a külföldi egyetemek szempontjából, melyek teljesítése esetén az egyetem jelenlegi működése garantált a jövőben is.
Az egyik fontos kritérium az államközi szerződés megkötése az EU-n kívüli külföldi egyetemek származási országa és Magyarország között. Jelenleg ilyen követelményt a jogszabályok nem írnak elő.
Mivel sok esetben az egyetemek származási országa nem is tud azok külföldi tevékenységéről, ezért szükségesnek mutatkozik egy elvi hozzájárulás a külföldi kormányok részéről ahhoz, hogy a valóban létező intézmény magyarországi működését támogatják"
– nyilatkozta a 888.hu-nak az Alapjogokért Központ igazgatója.
A másik fontos feltétel – folytatta a szakértő –, hogy csak abban az esetben adhat egy külföldi egyetem külföldi oklevelet Magyarországon, amennyiben ténylegesen működik származási országában. A CEU esetében ez jelenleg nincsen így, viszont a felsőoktatásban betöltött versenyelőnyét ennek a felemás helyzetnek köszönheti. Hiszen egyszerre ad magyar és amerikai oklevelet is úgy, hogy az Egyesült Államokban csak papíron létezik, oktatási tevékenységet nem folytat. Ahhoz, hogy ez a versenyelőny egyben indokolható legyen a többi magyarországi egyetemmel szemben, a CEU-nak teljesítenie kell a jövőben azt a követelményt, hogy tényleges képzési tevékenységet lásson el az Egyesült Államokban is.
A törvény hatálybalépésével nem lehetetlenülne el a CEU működése Magyarországon, hiszen a magyar fenntartó által működtetett Közép-európai Egyetem a jövőben is adhatna ki magyar diplomákat, pusztán a feltételek teljesítéséig az amerikai Central European University (CEU) nem tudna amerikai oklevelet is adni a hallgatóknak. Azonban amint az államközi szerződés és az amerikai képzés beindítása az USA-ban a CEU részéről létrejön, az egyetem működése a jelenlegi helyzetnek megfelelően változatlan marad.
Azon kérdésünkre, hogy akkor miért csapnak ekkora cirkuszt a CEU körül, a szakértő elmondta, hogy a kormányzat részéről egyértelmű szándék mutatkozik arra, hogy az államközi szerződés létrejöjjön a CEU esetében, ezért minden tevékenység, ami ezen a célon túlmutat az egyetem részéről, pusztán politikai cirkusz kategóriájába tartozik. A 28 vizsgált egyetem közül egyedül a CEU kreált politikai ügyet a törvénymódosító javaslat benyújtásából.
A CEU egyértelműen Soros György érdekkörébe tartozó, komoly befolyásoló erővel bíró politikai aktor, amelynek jól felfogott érdeke a magyar kormánnyal szembeni hangulatkeltés."
A CEU gondolatvilága nyilvánvalóan nem találkozik a kormányzat által vallott értékekkel, sőt a Soros intézmény tagadja azokat. Hiszen az azonos neműek házasságának propagálása, a gender studies, a szélsőséges feminizmus nem csak a konzervatív eszmeiséggel, hanem a józan ésszel is ellentétesek – mondta az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Kedden este a törvényalkotási bizottság néhány módosítást is elfogadott törvényjavaslat szövegében. Eszerint, ha az egyetem székhelye egy föderatív államban van, és ott a nemzetközi szerződés kötelező hatályának elismerésére nem a központi kormányzat jogosult, akkor a központi kormánnyal létrejött előzetes megállapodáson kell alapulnia az oklevél kiadásához szükséges nemzetközi szerződésnek – írta az MTI. Ez a Soros-egyetem példáján keresztül kifejtve azt jelenti, hogy amennyiben New York-állam nem jogosult nemzetközi szerződést kötni ebben a témában, akkor a magyar kormány a washingtoni kormánnyal tárgyal a kérdésben.
Ezeket az előzetes megállapodásokat a föderatív állam kormányával a törvény hatálybalépését követő fél éven belül meg kell kötni. A bizottsági módosítás a hatálybalépést is előbbre tolja, szeptember 1-je helyett a kihirdetést követő napra teszi ezen passzus esetében.
A bizottság előtt Palkovics László oktatási államtitkár – Répássy Róbert fideszes alelnökkel együtt – azt hangsúlyozta, hogy a változtatás nem érinti a Közép-európai Egyetemet (KEE), az nem fog megszűnni, nem kerül ki a felsőoktatási törvény intézményeket felsoroló mellékletéből. Hozzátette: a sokak által emlegetett CEU, illetve KEE azonban kettős identitással bír, míg Magyarországon az utóbbi szerepel a törvényben, vesz fel és oktat hallgatókat, alkalmazza tanárait, addig a CEU az Egyesült Államokban van bejegyezve, miközben ott nem folytat semmilyen képzést.
Kijelentette: azt a problémát, hogy az anyaországbeli képzés hiányában jogszerűen működik-e a külföldi egyetem Magyarországon, már 1993-ban Mádl Ferenc akkori oktatási miniszter felvetette, az egyetem magyarországi engedélyezéséről szóló döntés előkészítésekor.
Szerinte az egyetem kettős identitását nem ismerik azok, akik a fennmaradásáért tüntetnek, mert, mint mondta, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke – aki felajánlotta közvetítő segítségét – sem tudott arról.
Hozzátette: azt akarja elkerülni, hogy a hallgatók tisztázatlan viszonyok között tanuljanak.
A törvény elfogadása után a magyar és az amerikai kormány képviselői tárgyalóasztalhoz fognak ülni, hogy megvitassák a Soros-egyetem sorsát.
Úgy tűnik, hogy a Soros-egyetemnek problémát fog jelenteni a jogilag visszás helyzet felszámolása, ugyanis az új törvény szerint a bejegyzett amerikai székhelyén is campusszal kell rendelkeznie. Márpedig a Soros-egyetem székhelyeként bejegyzett címen (10019 New York, West 57th street 224.) csak Soros György elhíresült alapítványa, az Open Society (Nyílt Társadalom) központja található meg.
Mint megírtuk, az alkalmazottak nem is tudnak arról, hogy a CEU-nak az épületben lenne irodája, vagy bármilyen működő egysége.
Emlékeztetőül: a Soros által finanszírozott Nyílt Társadalom Alapítványok globális hálózatának nyíltan felvállalt céljai közé tartozik az átlagemberek és a politikai döntéshozók véleményének befolyásolása és megváltoztatása a Soros György által meghatározott liberális politikai és gazdasági célok érdekében.
Ettől függetlenül a CEU esetében elmondható, hogy amennyiben teljesíteni tudja a feltételeket, akkor továbbra is működhet Magyarországon. Amennyiben a CEU nem teljesíti, akkor az attól eltérő székhelyű Közép-európai Egyetem fog továbbra is zavartalanul működni. A CEU és a KEE jogilag bonyolult, de szoros viszonyban van egymással. Ennek ellenére a CEU esetleges megszűnésével a KEE továbbra is működhetne.