Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A liberális sajtó a CEU kapcsán máris elkezdett aggódni a határon túli magyar egyetemekért

888.hu

2017.03.31. 16:12

Tetõfokára hágott a képmutatás a CEU körüli hisztike kapcsán. A liberális sajtó, tõlük szokatlan módon, a határon túli magyar egyetemekért aggódik. Ráadásul teljesen indokolatlanul, hiszen a Sapientia és a CEU teljesen más jogi környezetben mûködnek.

Az alaphír szerint Victor Ponta volt román kormányfő helyesnek tartja a külföldi egyetemek működési feltételeit szigorító magyar törvényjavaslatot.  A román exminiszterelnök bejelentette: jövő héten ő is a parlament elé terjeszt egy ugyanilyen javaslatot. 

A román média szerint a két romániai egyetemet (a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet és a Partiumi Keresztény Egyetemet) is Magyarországról pénzelnek, és egyik esetében sem létezik kormányközi megállapodás az intézmény finanszírozásáról.

A honi liberális közvélemény tőle teljesen váratlanul elkezdett aggódni az erdélyi magyar egyetemekért, a CEU-t és a Sapientiat egy kalapba sorolván. Teljesen indokolatlanul.

A Sapientia minden romániai dokumentummal rendelkezik

Hiszen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egy Romániában akkreditált, román felsőoktatási intézmény, amelynek vezetőjét a Román Oktatási Minisztérium illetékesei is ellenjegyzik, ellenben a CEU-val, amely törvénytelenül működik, és nem felel meg a hazai előírásoknak. Az egyetem 2012-óta az összes létező romániai jogosítvánnyal rendelkezik, beleértve a Romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hatóság igazolását is - mondta el megkeresésünkre Dr.Tonk Márton dékán. 

Az egyetem honlapján elérhető dokumentumok szerint a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem egy törvényesen akkreditált intézmény, mely államvizsgát szervezhet és oklevelet adhat ki. 

A Romániában jelenleg hatályos 84/1995. számú Tanügyi Törvény kimondja az egyetemek alapítási és működtetési jogát, és lehetővé teszi minden szinten és szakirányban az anyanyelvű oktatást. Romániában a felsőoktatási intézmények akkreditációs folyamata kétlépcsős: a tanítás beindítása az ideiglenes működési engedély megszerzéséhez kötött, egy adott szak végleges akkreditálását pedig a harmadik kifutó évfolyam végzése után kell kezdeményezni. Három akkreditált szak után kérvényezhető az intézmény akkreditációja. Az akkreditációs folyamat időtartama így legkevesebb hét év.

A Román Országos Akkreditációs Bizottság (CNEAA) 2001-ben hozott döntéseivel a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kilenc szakjának adott ideiglenes működési engedélyt, illetve megadta az intézmény ideiglenes működési engedélyét.

Az intézményi akkreditációs felmérés 2010-ben zajlott. 18 tagú bizottság kiértékelésében pozitívan véleményezte az Egyetemen folyó oktatás és kutatás minőségét. Ezt követően, 2010. július 22-én, a Romániai Felsőoktatási Minőségbiztosítási Hatóság plénuma titkos szavazással jóváhagyta az Egyetem akkreditációját.

Románia esete Soros Györggyel

A kormányzó Szociáldemokrata Párt az elmúlt években egyre inkább az amerikai befolyás ellen hívta harcba híveit. 

Soros és az alapítványai már 1990 óta jelen vannak Romániában, s ördögi tevékenységük semmi jót sem hozott Romániának”

– mondta a román szocdemek egyik vezetője, Liviu Dragnea.

A politikus kilátásba helyezte, hogy a román hatóságok ellenőrizni fogják a civilszervezetek finanszírozását és működését. 

A mostani törvénytervezetet belengető Victor Ponta nemrég a paksi atomerőmű-projekt állami finanszírozhatóságához gratulált Orbán Viktornak, illetve több fórumon is kifejtette meggyőződését, miszerint Romániának a visegrádi országcsoporthoz kellene csatlakoznia a „soha meg nem valósuló egyesült Európa” emlegetése helyett, csakhogy ehhez „nem elég bátrak” a vezetői.

 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére