A németek "migránslottóznak"
2017.03.28. 08:28
Németországban a szerencsén múlik, hogy pozitívan bírálják-e el valakinek a menekültkérelmét. A menekültügyi rendszert ezért már el is nevezték "migránslottónak".
Németországban nemcsak attól függ, hogy a migránsok megkapják -e a menekültkérelmüket, hogy milyen veszélyekkel néznek szembe, ha hazaküldik őket, hanem attól is, hogy éppen melyik tartományban élnek – írja a Deutsche Welle.
A Konstanz Egyetem által készített tanulmány szerint Saar-vidéken és Brémában a legvalószínűbb, hogy valaki menekültkérelmet kap. A két államban az esetek 69 és 55,7 százalékában pozitívan bírálják el a menekültkérelmeket. Berlinben és Szászországban van a legkevesebb esélyük a migránsoknak arra, hogy maradhatnak: durván négyből egy illegális bevándorlónak fogadják el a menekültérelmét.
A tanulmány társszerzője, Gerald Schneider a jelenséget "migránslottónak" nevezte el, hiszen sok múlik azon, hogy melyik tartományban él az adott személy. A migránsok azonban nem választhatják ki, hogy melyik tartományban éljenek, és hogy hol adják be a menekültkérelmüket. Az pedig, hogy valaki megkapja-e a menekültstátuszt, az a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalon múlik, de a legtöbb esetben a hivatal tartományi szervezetének a kezében a döntés.
A tanulmány szerzői szerint, azonban szerencsére kis mértékben az is számít, hogy ki honnan jött. A szíriaiak menekültkérelmét nagyjából egységesen pozitívan bírálják el minden tartományban, azonban más a helyzet, ha valaki Irakból vagy Afganisztánból jött.
Alsó-Szászországban az iraki menekültkérelmek 75,5 százalékát pozitívan bírálták el 2010 és 2015 között. Szász-Anhaltban a menekültkérelemért folyamodott irakiaknak kevesebb mint a fele maradhat Németországban. Észak-Rajna-Vesztfáliában az afgánoknak csak a 34,4 százaléka kapott menekültkérelmet, Brandenburgban pedig 10 százalékos ez az arány.
Nemcsak a menekültkérelmek elbírálása, hanem a kitoloncolás szabályozása is tartományról tartományra változik – olvasható a tanulmányban. Például abban is megoszlanak a vélemények, hogy Afganisztán biztonságos országnak számít-e. Egyes tartományok visszautasították, hogy bárkit is hazatoloncoljanak Afganisztánba.
A szerzők szerint a helyi tényezők – például az emberek migránsok iránti szimpátiája – nagyban befolyásolják a tartományi menekültügyi hivatal döntését. A kutatók azt javasolják, hogy szigorúbban ellenőrizzék a hivatal munkatársainak döntését, hogy a migránsok egyenlő bánásmódban részesülhessenek, és ne számítson az, hogy ki melyik tartományban él.