Merkel szerint az uniónak többet kellene tennie a külsõ határok védelmében
2017.03.26. 16:48
A német kancellár az EU jövőjéről szóló római nyilatkozat aláírása után adott interjút az ARD országos köztelevíziónak. Angela Merkel kijelentette, hogy elutasítja azt a tervezetet, mely az uniós támogatások csökkentésével büntetné a közös döntések végrehajtásától elzárkózó vagy a jogállamiság ellen vétő tagállamokat.
Az európai vezetők római találkozóján ismét előkerült a migránsok szétosztásának a kérdése. Angela Merkel nem tartja észszerűnek azt, hogy az unió alkalmazza az egyetlen nyomásgyakorlási eszközét, a fejlesztési támogatások csökkentését azon országok ellen, akik nem akarnak befogadni illegális bevándorlókat.
Először a lényegről kell tárgyalni a tagországokkal, és ezt a feladatot az Európai Bizottság végzi el. Utána a többi tagországnak is állást kell foglalnia. Nem tartom nagyon jónak, hogy egyszerűen pénzre váltsuk az aggodalmat okozó fejleményeket, és fenyegetni sem szeretnék"
– fogalmazott a kancellár, aki szerint a fenyegetés nem helyes, a jogállamiság és a szabadság pedig olyan érték, amelynek tisztelete az uniós tagság feltétele.
A közösségi szint helyett a tagországi és regionális szint erősítésével nagyobb teret lehet biztosítani "a fiatalabb tagállamoknak" erősségeik érvényesítésére, fejlesztésére"
– vélekedett a kancellár.
Angela Merkel elmondta, hogy elsősorban a szabad mozgás alapszabadságát kell megőrizni, ezen felül pedig fejleszteni kell a közösség védelmi képességeit és gondoskodni kell a jólét és a szociális biztonság erősítéséről.
A közös uniós hadsereg felállításának gondolatáról szólva aláhúzta, hogy olyan területekre érdemes összepontosítani, ahol "egyszerűen és gyorsan" lehet eredményeket elérni. Ilyen terület lehet például a hadiipari beszerzések összehangolása"
– mondta az interjúban a kancellár.