Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az Európai Bíróság szerint nem kell vízumot adni a migránsoknak

Pörge Béla

2017.03.07. 20:28

Az Európai Unió tagállamainak nem kell belépésre jogosító vízumot kiadni kínzás vagy egyéb embertelen bánásmód elõl menekülõ emberek számára - döntött kedden az Európai Bíróság.
BRÜSSZEL, 20:28

Az Európai Unió tagállamainak nem kell belépésre jogosító vízumot kiadni kínzás vagy egyéb embertelen bánásmód elől menekülő emberek számára – döntött kedden az Európai Bíróság.

Az ügy előzménye, hogy a belga hatóságok októberben elutasították egy olyan szíriai család a vízumkérelmét, amelynek tagjai legális úton szeretnének eljutni Aleppóból Belgiumba, hogy ott menedékkérelmet nyújthassanak be. A szírek egy namuri családnál laknának, amely már jelezte, hogy fogadnák őket.

Egy belga bíróság később úgy döntött, hogy az illetékes szerveknek meg kell adniuk a kérelmezett vízumot, az államnak pedig a további késedelem minden napja után 4000 eurót kell kifizetnie a négytagú családnak. Ezt Theo Francken menekültügyi és migrációs államtitkár "őrültségnek" nevezte, és közölte, fellebbezni fognak — írja az MTI.

Keddi ítéletében a luxembourgi székhelyű törvényszék megállapította, hogy az uniós jog csupán a tagállamok területén való átutazásra vagy tartózkodásra szolgáló, legfeljebb 90 napos időtartamra szóló vízumok kiadásának eljárásait és kiadásának feltételeit határozza meg, a jogalkotók eddig nem fogadtak el olyan szabályt, amely a humanitárius célú beutazásra vonatkozna.

Következésképpen, mivel a kérdéses helyzetre nem az uniós jog az irányadó, a szíriai család kérelmei egyedül a nemzeti jog hatálya alá tartoznak — hangsúlyozta közleményében az Európai Unió Bírósága.

Theo Francken üdvözölte a törvényszék döntését:

egyes NGO-k a nagykövetségekre tolták volna ki az EU határait, az uniós bíróság azonban ezt megakadályozta, ami jó dolog"

— mondta.

Hasonló véleményének adott hangot egy névtelenséget kérő uniós diplomata, aki szerint hatalmas problémát okozott volna, ha másképp dönt a bírói testület.

Több civil szervezet és politikus ugyanakkor bírálta a határozatot, mondván, hogy az figyelmen kívül hagyja az emberi jogi vállalásokat.

Szomorú nap ez a menekültek védelme szempontjából, az erődépítők és az embercsempészek viszont ünnepelhetnek"

— fogalmazott Karl Kopp, a Soros Györgyhöz közel álló Pro Asyl munkatársa.

A most is alkalmazott, előzetes döntéshozatali eljárás lehetővé teszi, hogy a tagállamok bíróságai az előttük folyamatban lévő jogvitában a közösségi jog értelmezésére vagy valamely uniós jogi aktus érvényességére vonatkozó kérdést terjesszenek az uniós bíróság elé. Az uniós testület azonban nem dönti el a jogvitát, az a tagállami bíróság feladata marad, hogy az ügyet a luxembourgi ítélet alapján elbírálja. A határozat mindazonáltal a tartalmilag hasonló kérdésben eljáró más tagállami bíróságokat is köti.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére