Leszámolnak a silány minõségû multis kajával az unió keleti tagállamai
2017.03.07. 09:58
Minden eddiginél erősebb összefogást kovácsolt az unió keleti felében a multinacionális élelmiszergyártók tisztességtelen gyakorlata. A kelet-közép-európai vásárlók nem kérnek többet a gyengébb minőségű világmárkákból, a magyar–szlovák közös előterjesztéshez az uniós tanácsülésen hétfőn féltucatnyi tagállam csatlakozott.
Sikerrel zárult az Európai Unió mezőgazdasági és halászati tanácsának hétfői ülése. Magyarország és Szlovákia közös előterjesztéséhez számos tagállam csatlakozott, az élelmiszerek azonos minőségének biztosítása mellett állt ki Csehország, Románia, Horvátország, Szlovénia, Bulgária, és Görögország is. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter a tanácsülést követően a Magyar Időknek elmondta:
Az említett tagállamok elfogadhatatlannak tartják a nagy élelmiszer-feldolgozók azon gyakorlatát, miszerint a régióba gyengébb minőségű árut szállítanak, ezért az Európai Bizottság hatékony fellépését sürgetik. Fazekas Sándor örömteli fejleménynek nevezte, hogy a fogyasztóvédelemért felelős európai uniós biztos is a régiós álláspont mellé állt, elismerve, hogy a tisztességtelen gyakorlat elfogadhatatlan az Európai Unióban. A miniszter szerint olyan átfogó szabályozás kidolgozására van szükség, amely előírja, hogy azonos márkanév alatt forgalmazott termékeknek a minősége is azonos legyen. Ahogyan azt is pontosan meg kell határozni, hogy mivel szankcionálható az a vállalat, amelyik ügyeskedéssel és taktikázással becsapja a vásárlóit.
Ha az uborka görbületét és a tojótyúkok ketrecméretét szabályozni tudta az unió, akkor ebben a kérdésben sem futamodhat meg a megoldás elől!"
A tárcavezető elfogadhatatlannak nevezte, hogy a jobb minőségű alapanyagból készült termékek a nyugati piacra kerülnek, míg a silányabb áruk a keleti blokk országaiban kötnek ki. Fazekas Sándor hangsúlyozta: Magyarország kormánya továbbra is határozottan kiáll a magyar családok és a vásárlók érdekei mellett. Ezért, ha a bizottság tehetetlennek bizonyul a jelenséggel szemben, akkor a problémát továbbra is napirenden tartják majd, és javaslatot tesznek uniós szintű jogszabályozás bevezetésére.