A civil szervezetek az embercsempészek cinkosai?
2017.03.04. 11:58
A civil szervezetek és az embercsempészek kapcsolatáról ifj. Lomnici Zoltán beszélt a Kossuth Rádióban és az M1-en.
Az alkotmányjogász emlékeztetett rá, hogy a nemzetközi civil szervezetekkel kapcsolatban korábban már a balkáni útvonalat illetően is volt szó hasonló ügyről.
Az aktuális kérdés nem az, hogy meg kell-e menteni az emberi életeket vagy sem, a kérdésfelvetés arra irányul, hová szállítja a menekülteket az, aki bekapcsolódik a segítségnyújtásba"
— mondta Lomnici, majd hozzátette:
ha valaki embereket akar menteni, természetesen az még nem elegendő, ha rendelkezik egy személygépjárművel, az efféle tevékenység ellátására ugyanis koncessziós szerződéseket kell kiírni."
A szicíliai ügyészség nézőpontja szerint az érintett civil szervezetek eszközrendszer megvételét lehetővé tévő anyagi forrásai nem tisztázottak, ám a fő kérdés az, hogy az a civil jogvédő háló, amely nem mellesleg Magyarországon is rendkívül aktív, olyan módon avatkozik be a migrációs folyamatba, amely már káros Európa, és azon belül Olaszország számára.
Lomnici Zoltán beszélt arról is, hogy a vizsgálódó illetékes hatóságok egyre inkább egybehangzó véleménye szerint a civil szervezetek elsődleges célja nem feltétlenül a bajba jutottak kimenekítése, hanem hogy minél több harmadik világbeli személyt juttassanak az EU-ba.
Az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, vagyis a Frontex például úgy hiszi, a szóban forgó szervezetek az embercsempészek kezére játszanak"
— emelte ki.
Szintén a migráció témájához tartozik, hogy több európai országban is akadozik a migránsok kitelepítése, például Ausztriában, Németországban vagy Olaszországban. A folyamatot sokszor tüntetők nehezítik.