Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ma tárgyal Trump az izraeli miniszterelnökkel

Kékes Viki

2017.02.15. 07:28

Változás jöhet az Egyesült Államok eddigi politikájában.
WASHINGTON, 07:28

Ma találkozik először egymással Donald Trump és Benjamin Netanjahu. A találkozó egyik fő témája az úgynevezett kétállami megállapodás lesz. A Politico értesülései szerint a Trump-kormányzat ezt nem szorgalmazza tovább.

A lap a Fehér Ház egyik – neve elhallgatását kérő – tisztségviselőjére hivatkozva közölte, hogy a Trump-kormányzat ugyan nyitott az úgynevezett kétállami megoldásra, de nem ragaszkodik hozzá.    

Az úgynevezett kétállami megoldás értelmében Izrael mellett az 1967-ben elfoglalt Gázai övezet és Ciszjordánia területén kellene létrejönnie a palesztin államnak. A nemzetközi közösség Ciszjordániát megszállt területnek tekinti, nem ismeri el Izrael részeként, az ott létesült zsidó telepeket pedig törvénytelennek tartja. Izraelt korábban Washington és Brüsszel is bírálta a telepek miatt, mert a telepépítések gyakorlatilag ellehetetlenítik a palesztin állam létrejöttét. Jeruzsálem visszautasítja a bírálatokat és tagadja, hogy a telepek akadályoznák a békekötést.

"Ez olyasvalami, amiben a két érintettnek kell megegyeznie" – fogalmazott a tisztségviselő, hozzátéve, nem az Egyesült Államok dolga, hogy ráerőltesse elképzeléseit másokra, Washington figyel mindkét félre, a béke megteremtése érdekében pedig kész a segítségre.

Az a kétállami megoldás, amely nem hozza el a békét, nekünk nem célunk, a cél a béke megteremtése, s ha a felek ezt kétállami formában valósítják meg, vagy másként, mi abban segítünk nekik."

– szögezte le a lap forrása.

A Politico ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy az idézett tisztségviselő megfogalmazása az Egyesült Államok eddigi politikájának esetleges megváltozását jelzi. A "kétállami megoldást" ugyanis Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő óvatosan szokta "kezelni", az izraeli jobboldal ugyanis elveti ezt, mondván, hogy Izrael államisága már megvan, a palesztinok államisága pedig szerintük nem jelent garanciát a békére. Ugyanakkor – elemzi a helyzetet a Politico – nehéz elképzelni, hogy a palesztinok aláírnának egy olyan megállapodást, amelyben nem szerepel az önálló palesztin állam létrehozása és elismerése.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére