Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egy rossz vicc, hogy a CIA a szaúdi herceget tüntette ki a terrorizmus elleni harcért

Tóth Dalma

2017.02.13. 11:58

A CIA úgy gondolta Mohammed bin Nayef szaúdi hercegnek adja a terrorizmus elleni harcért járó medált. A CIA volt hírszerzõje, Ron Aledo szerint ez egy diplomáciai üzenet Szaúd-Arábiának és Iránnak.
WASHINGTON, 11:58

A CIA úgy gondolta Mohammed bin Nayef szaúdi hercegnek adja a terrorizmus elleni harcért járó medált. A CIA volt hírszerzője, Ron Aledo szerint ez egy diplomáciai üzenet Szaúd-Arábiának és Iránnak.

A hírszerző úgy véli, hogy a kitüntetéssel az USA egy nemes gesztust tett Szaúd-Arábia felé, valamint így üzent Iránnak. Ha mégsem ez állna a háttérben, akkor "ez egy nagyon rossz vicc".

Szaúd-Arábiát széles körben azzal vádolják, hogy aktívan támogatja a terrorizmust. Az USA minden bizonnyal azért tüntette ki, mert arra számít, hogy Szaúd-Arábia majd segít kordában tartani a terrorizmust, azaz Szíria határain belülre kényszeríti. Ron Aledo szerint titokban azt remélik az amerikaiak, hogy az arab ország nem fogja annyi pénzzel támogatni a dzsihadistákat Szíriában, mint eddig.

"Előfordulhat, hogy egy üzenetet akarnak küldeni Iránnak: "újra fogjuk tárgyalni a nukleáris megállapodást Iránnal és ha nem dolgoznak össze velünk, lehet, hogy a szunnitákat fogjuk támogatni." Ne felejtsük el, hogy a Közel-Keleten polgárháború és egy vallási háború dúl a Szaúd-Arábia vezette szunniták és az Irán által támogatott síiták között. Tehát lehet, hogy Iránnak akarnak üzenni, de sok lehetőség van" - mondta a volt hírszerző az RT-nek.

Az év elején 47 embert végeztek ki Szaúd-Arábiában terrorizmus vádjával. Azonban korábban már kiderült, hogy olyanokat is elítélnek terrorizmus vádjával, akik csak tüntetnek a királyi család ellen.

USA és Szaúd-Arábia a terrorizmus ellen

Amerika és Szaúd-Arábia január végén állapodott meg abban, hogy erősítik a terrorizmus elleni közös küzdelmet és szorosabbra fűzik a katonai együttműködést. Megállapodtak abban is, hogy közösen lépnek fel a „radikális iszlamista terrorizmus” terjedése ellen.

Donald Trump és Szalmán bin Abdel-Azíz megbeszélésén szóba került Irán is. Mind az amerikai elnök, mind a szaúdi király úgy ítélte meg, hogy a perzsa állam „destabilizáló szerepet” játszik a térségben, s ezt nem szabad válasz nélkül hagyni. Mindketten az iráni atomprogramról kötött többhatalmi megállapodás „szigorú betartatása” mellett foglaltak állást. Korábban Rex Tillerson amerikai külügyminiszter az iráni „atomalku” felülvizsgálatát helyezte kilátásba.

Szaúd-Arábiai azonban nem biztos, hogy a legmegfelelőbb partner az Iszlám Állam ellen.

Az arab ország lakosainak jelentős része úgy gondolja, hogy a terrorszervezet szíriai és iraki előrenyomulása visszaszorítja a síitákat, ezért támogatni kell őket. Szerintük a szunnita ISIS visszaveszi azokat a területeket, amiket az utóbbi években jogtalanul elfoglaltak a síiták.

Szaúd-Arábiában a jogrend nem sokkal különbözik az Iszlám Állam által alkalmazott, Korán- alapú szabályrendszertől. A homoszexualitás bűn, a házasságtörésért megköveznek és így tovább. Az arab ország lakói ráadásul előszeretettel pénzelik az Iszlám Államot a fentebb említett okból kifolyólag.

Szaúd-Arábia kőolajkészlete azonban sokat ér a Nyugat számára, ezért eléggé elnézőek vele. A világ számára fontos a térség stabilitása, nemcsak a kőolaj miatt, hanem azért is, mert Szaúd-Arábiában találhatók a legnagyobb muszlim zarándokhelyek, Mekka és Medina. Az arab ország felügyeli a zarándoklat biztonságát, ezért nagy befolyással van a muszlim világra.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére