A Lordok Háza nem áll a Brexit útjába
2017.02.12. 19:58
A Munkáspárt, amelynek többsége van a brit parlament felsőházában, azt állítja, hogy nem fogja akadályozni az 50-es cikkely életbe léptetését.
Nemrég az alsóház elfogadta azt a törvényt, amely engedélyezi a Theresa May vezette brit kormány számára, hogy aktiválja az 50-es cikkelyt, azaz formálisan is megkezdődjön a britek kilépése az EU-ból. Ám ahhoz, hogy ez megtörténjen, még a Lordok Házának, azaz a felsőháznak is jóvá kell hagynia a törvényt.
Márpedig itt nincs többsége a kormányzó konzervatívoknak, így elméletben meg is akaszthatnák a kilépés folyamatát.
A munkáspárti frakció vezetője szerint azonban nem készülnek ilyesmire, ám szeretnék kiegészíteni a törvényt – írja az Independent.
Angela C. Smith bárónő, a munkáspárti frakció vezetője szerint nem készülnek arra, hogy visszaküldjék a törvényt az alsóházba megfontolásra. Hozzátette azonban, hogy szeretnének néhány kiegészítést beletenni a törvény szövegébe. Ilyen például, hogy az írásba foglalt megállapodást a parlamentnek is meg kellene szavaznia ahhoz, hogy életbe léphessen.
Nagy-Britanniában az alsóház és a felsőház közötti nézeteltérések ahhoz szoktak vezetni, hogy egy-egy vitatott törvényt egymás közt küldözgetnek. Elméletben az alsóház az erősebb, így övé a végső döntés, és amennyiben úgy ítélik meg, akkor felülbírálhatják a felsőházat, ám a szokásjog szerint ezt csak a legvégső esetben tehetik meg.
Smith bárónő a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy nem akarják szabotálni a Brexitet és megvizsgálják a lehetőséget, hogy a saját kiegészítéseikkel szavazzák meg a törvényt – amelyből összesen nyolc darab van –, vagy pedig teljesen anélkül.
A baloldali pártok már az alsóházban is azzal próbálkoztak, hogy kiegészítéseket csempésznek a törvény szövegébe, ám azt a brit alsóház végül eredeti formájában fogadta el.