Putyin Magyarországon, cél a gazdasági együttmûködés
2017.02.02. 12:58
Orbán Viktor miniszterelnök tavaly tett látogatást Moszkvában, idén pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök látogat hazánkba, ezzel is szorosabbra fűzve a két ország bilaterális gazdasági megállapodását – írja az orosz RT.
A látogatás pillanatában az Európai Unió és Oroszország kapcsolata finoman szólva is feszült, köszönhetően a nyugati gazdasági szankcióknak és a korábban példátlan NATO jelenlétnek az orosz határon. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter véleménye szerint ugyanakkor a jelenlegi geopolitikai helyzet kedvezőbb, mint Putyin 2015-ös látogatása során.
Az ország két vezetője a bilaterális gazdasági és kereskedelmi egyezményekről fognak tárgyalni a Kremlin közlése szerint, Jurij Ushakov orosz elnöki asszisztensi szerint pedig a magyar-orosz gázvásárlás kérdését is megvitatják. A tervek egy új projektről szólnak, miszerint Magyarország az Északi Áramlatba is bekapcsolódna, ezen felül pedig Törökország és a Balkán felől, délről is érkezne gáz hazánkba.
Ezzel kapcsolatban már 2015-ben is történt tárgyalás, amikor is Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin egy 2015 decemberében lejáró megállapodást hosszabbítottak meg, ami azért is fontos mert Magyarország földgázkészletének 85%-át Oroszország biztosítja, Magyarország ezzel pedig csak azért a gázért fizet, melyet ténylegesen felhasznál.
Második lényeges pontja a találkozónak a paksi atomerőmű bővítését érinti. Előzetesen már ebben a témában is tárgyalt a két ország, mégpedig két új reaktor építéséről, egészen pontosan 2014 januárjában. Oroszország tíz millió euró értékű hitelezéssel a költségek nyolcvan százalékát állja, az Európai Unió azonban nem viszonyul felhőtlen örömmel Magyarország ezen lépéséhez.
A vádakra reagálva Orbán Viktor kijelentette, neki egyetlen egy célja van, mégpedig, hogy Magyarország érdekeit tartsa szem előtt. Ezt pedig lehetetlen megtenni úgy, hogy Brüsszel utasításait kérdés nélkül elfogadják. A migránsválsággal kapcsolatos határellenőrzés is ezt igazolja, az RT szerint ugyanis Magyarország reakciója realisztikusabbnak bizonyult Brüsszelénél.
Szijjártó Péter Kommerszantnak adott nyilatkozatában továbbá kifejtette, hogy az unió gazdasági szankciói Oroszország irányába több kárt okoznak, mint hasznot. Elmondása szerint az elmúlt három évben 6,5 milliárd amerikai dollárnyi bevételtől esett el a magyarországi export a szankciók miatt, márpedig ez hatalmas érvágás a magyar gazdaságnak, tekintettel arra, hogy az exportból jelentős bevétele van évente a magyar vállalatoknak és magyar munkavállalóknak.