A németek is jeladóval szerelik fel a terrorgyanús migránsokat
2017.02.01. 20:28
Németország követi Ausztria példáját, ők is nyomkövető jeladóval látják majd el a közveszélyesnek ítélt iszlamistákat. A menedékkérelmet visszavonó migránsoknak komoly pénzt fizetnének a németek, ha inkább hazamennek.
A szövetségi bűnügyi hivatalról (BKA) szóló törvény módosítása révén a legszélesebb jogkörű német rendőri szerv a szabad mozgást korlátozó rendelkezést adhat ki terrorcselekmény elkövetésére hajlamosnak tartott emberek ellen, és lábbilincsnek is nevezett jeladó készülék viselésére kötelezheti őket állandó megfigyelésük és a rendelkezés betartásának ellenőrzése céljából.
Nemrégiben Ausztriában is hasonló intézkedést hoztak.
A lábbilincs ugyan nem alkalmas bűncselekmények megakadályozására, de erőforrás-takarékos megoldás közveszélyes emberek szemmel tartására
— emelte ki Johannes Dimroth, a belügyminisztérium szóvivője.
A módosítás a nemzetközi terrorizmussal kapcsolatban közveszélyessé nyilvánított emberekre vonatkozik, ami mindenekelőtt, de nem kizárólag a szélsőséges iszlamistákat jelenti. Országszerte mintegy 550 ilyen embert tartanak számon.
Mivel a közbiztonság tartományi hatáskörbe tartozik, a szövetségi kormány azt javasolja a tartományi kormányoknak, hogy a BKA-törvény módosításának mintájára hatalmazzák fel a tartományi rendőri szerveket lábbilincs viselésének elrendelésére.
A készülék viselését bírósági hozzájárulással lehet elrendelni, és az intézkedés ellen jogorvoslatot lehet kérni bíróságon
— ismertette a szóvivő.
A lábbilincs alkalmazásának bevezetése a terror elleni védekezésben a karácsony előtt Berlinben elkövetett iszlamista merénylet miatt került napirendre, miután kiderült, hogy a közveszélyes iszlamistaként számon tartott elkövető a támadás előtti hetekben eltűnt a hatóságok elől.
Ezzel kapcsolatos hír, hogy a német kormány 40 millió eurós költségvetéssel új programot indított a menedékkérők önkéntes távozásának támogatására.
A támogatás feltétele, hogy a támogatott vagyontalan legyen.
A pénz felét Németországban, második felét a hazatérés után, a támogatott hazájában folyósítják. A 12 éven aluli gyermekek után a támogatás 50 százalékának megfelelő összeg jár, négynél több tagból álló család esetén pedig további 500 euró pótlék.
A visszaélések elkerülése érdekében egy sor ország állampolgárait nem vonták be a jogosultak körébe. Így a nyugat-balkáni térség egyetlen országának állampolgárai sem vehetnek részt a programban.