"Kiszivárgott" az új szíriai alkotmány
2017.01.27. 12:58
Területi integritás, a hatalmi ágak szétválasztása, a kisebbségi jogok és a nemzetközi szerződések tiszteletben tartása a főbb pontjai a Russia Today által "kiszivárogtatott" szíriai alkotmánytervezetnek.
A tervezetet az orosz fél adta át a szíriai ellenzék képviselőinek az asztanai béketárgyalások során, még a hét első felében. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a dokumentumot
a szír kormány, az ellenzék és a békekonferencián résztvevő országok javaslatai alapján állították össze".
Az alkotmánytervezet szerint – amelyet "megszerzett" az RT egy "szír ellenzéki forrásból (na persze) – Szíria állam hivatalos nevéből, amely eddig Szíriai Arab Köztársaság, kikerül az "Arab" jelző. Az alkotmány tervezetében az áll, hogy
a Szíriai Köztársaság egy független, demokratikus, szuverén állam, amely alapértéknek vallja a népszuverenitás elvét, az egyenlőséget, az egységet, a jogrend és az egyéni szabadságjogok tiszteletben tartását"
– áll a dokumentumban.
Minden vallást tiszteletben tart, ameddig azok nem veszélyeztetik a társadalmi rendet.
A kiszivárgott dokumentumrészletben szó esik a kisebbségek jogairól is. A tervezetben arról írnak, hogy a kurdok lakta területeken
a kurdok kulturális önrendelkezésének jegyében az intézményekben a kurd és az arab nyelv egyenlő mértékben használható".
A kurd autonómia részleteit külön törvényben határoznák meg.
A szuverenitást megerősítendő, a szöveg szerint Szíria "egységes, sérthetetlen és oszthatatlan". Területe "elidegeníthetetlen" és az állam határai csak egy országos népszavazás eredményeképpen módosíthatóak.
A tervezet szerint Szíriának vissza kell térnie a nemzetközi közösségbe.
A jó szomszédság jegyében együttműködést, kölcsönös biztonságot és más, a nemzetközi jogban kifejtett normákat követve"
törekszenek a jószomszédi viszonyra.
A tervezet kimondja, hogy a végrehajtó hatalom az elnök, és kormánya kezében van. Az elnököt szavazás útján választják, hivatalát hét évig töltheti be, és egy alkalommal újraválasztható. A tervezet értelmében a törvényhozás kétkamarás lenne. A Népi Gyűlés szolgálna a parlament alsóházaként, a meghozott törvényeket tovább küldi a Regionális Gyűlésnek jóváhagyásra – amely a felsőház –, és végül az elnöknek.
Az alkotmánytervezet értelmében az elnök megfosztható hatalmától, amennyiben a Népi Gyűlés kimondja, hogy az elnök "árulást" vagy "súlyos bűncselekményt" követ el. A hatalomtól való megfosztást a Regionális Gyűlésnek is meg kell szavazniuk.
A szír jogrendszerben helyet kap az alkotmánybíróság is, amely a felügyeli, hogy a törvények összhangban maradjanak az alkotmánnyal, valamint felügyeli a törvényhozás munkáját. Az új alkotmány garantálja a bírói függetlenséget.
Az új alkotmányról népszavazással döntenek majd a szírek, és amennyiben elfogadják, akkor a kihirdetésekor lép életbe.