Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A pápa nem tûri meg a konzervatívokat az egyházban

Tóth Dalma

2017.01.26. 18:58

Habár úgy tûnik, hogy minden rendben van a katolikus egyház háza táján, azonban a reformerek és a konzervatívok harca kiélesedett. Ennek következményeként Ferenc pápa arra kérte a Szuverén Máltai Lovagrend nagymesterét, Matthew Festinget, hogy mondjon le a posztjáról. A nagymester eleget tett a kérésnek.

Habár úgy tűnik, hogy minden rendben van a katolikus egyház háza táján, azonban a reformerek és a konzervatívok harca kiélesedett. Ennek következményeként Ferenc pápa arra kérte a Szuverén Máltai Lovagrend nagymesterét, Matthew Festinget, hogy mondjon le a posztjáról. A nagymester eleget tett a kérésnek.

Ferenc pápa távozásra szólította fel a  Matthew Festinget, aki ezt elfogadta. A nagymester távozását még a lovagrend tanácsának is jóvá kell hagyni. A történtek mögött a nagymester és az egyházfő közötti ellentétek állnak.

A lovagrend 1099 óta működik. A zarándokok és a szegények védelme és megsegítése érdekében jöttek létre, elsősorban egészségügyi területen aktívak. Az ország nélküli független entitás a római katolikus egyházhoz tartozik. Tagjai nem papok, de megesküsznek a pápa iránti hűségükre valamint szegénységi fogadalmat tesznek.

Konfliktus a katolikusok belső berkeiben

Az ellentétek akkor éleződtek ki, amikor a nagymester tavaly decemberben eltávolította a lovagrend egyik legmagasabb rangú tagját,  a nagykancellár Albrecht Freiherr von Boeselager német bárót. A szegényeknek kétszer is óvszert osztottak a nagykancellár felügyelete alatt, amit a nagymester helytelenített, mivel az egyház tanításaival ellenkezik az óvszer használata. A fogamzásgátló eszközt háborús övezetekben osztották szét a lovagrend afrikai és ázsiai humanitárius-egészségügyi misszióija során a renddel együttműködő nem kormányzati szervezetek önkéntesei. A  német báró azzal védekezett, hogy neki nem volt tudomása a kezdeményezésről és amikor értesült róla, azonnal leállította az óvszerosztást. Ferenc pápa egyébként az óvszerhasználat kérdésében is megengedőbb nézeteket vall.

A háttérben valószínűleg ennél mélyebb vonalak húzódnak meg.

A Máltai Lovagrend mellé rendelt szentszéki tisztviselő, az amerikai Raymond Burke bíboros is konzervatív gondolkodású, mint a brit nagymester. Feltehetően, ők ketten meg akartak szabadulni a liberálisabb nézeteket valló német bárótól, aki magáénak vallja a Ferenc pápa által képviselt reformer törekvéseket is. Burke, az amerikai bíboros állítólag azért került a lovagrend mellé, mert ott konzervatív nézeteivel kevésbé van szem előtt.

Az egyházi berkekben természetesen fel sem merül a pápa irányításának megkérdőjelezése, de Burke és három bíborostársa egy alkalommal levélben kért tisztázást az argentin egyházfőtől az elváltak és újraházasodottak áldoztatásáról, amelyet az amerikai bíboros elutasít.

Von Boeselager, a német báró eltávolítását követően a Szentszékhez fordult, amely a rend vezetése szerint függelemsértést jelent. A Szentszék vizsgálóbizottságot állított fel, amellyel állítólag a Máltai Lovagrend nagymestere nem volt hajlandó együttműködni. Festing úgy vélte, hogy a lovagrend szuverén entitás, annak belügyeibe senki ne avatkozzon bele, még a Szentszék sem. A jelentés kézhezvétele után Ferenc pápa döntött a nagymester menesztéséről.

(DW, MTI, The Guardian)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére