Elhunyt az Oszmán Birodalom legidõsebb örököse, az uralkodóház eddigi feje, Bajazid Osmanoglu
2017.01.10. 20:58
Osman Bajezid Osmanoglu, ottomán birodalmi címén, Õhercegsége Sehzade Bajezid Effendi teste az Egyesült Államokban, a brooklyni Eyup Sultan Mecsetben tért örök nyugalomra a családtagok és az Oszmán Birodalom emlékét fontosnak tartó iszlámhívők imájával január 9-én.

Osman Bajezid Osmanoglu halálát követően, a trónutódlás rendje szerint az Oszmán-ház következő vezetője a most 86 éves, Szíriában született Dündar Ali Osmanoglu, ottomán birodalmi címén, Õhercegsége Sehzade Dündar Ali Osman Effendi lesz, aki II. Abdul Hamid szultán dédunokájaként jogosult az ottomán szultáni cím öröklésére.
A most elhunyt Bajezid volt az első olyan az Oszmán-ház szultáni címre jogosult örökösei közül, aki már a monarchikus birodalom megszüntetése után, külföldi száműzetésben született.

Osman Bajezid Osmanoglu az uralkodócsalád Törökországból történt kiűzetése után az Egyesült Államokban telepedett le édesanyjával, idősebb testvérével és két féltestvérével együtt, szüleik válása után. Osman Bajezid Osmanoglu soha nem házasodott meg és gyermeke sem született.

Az Oszmán-házat, a Musztafa Kemal Atatürk katonai rezsimje által vezetett, teljes szekularizációt meghirdető Törökország 1924. március 3-án hivatalosan eltávolította a hatalomból, és 50 évre ki is tiltotta a családot az ország területéről. Az uralkodóházat minden tulajdonától és előjogától megfosztották.
Így az uralkodócsalád egészen 1974-ig nem térhetett vissza Törökországba. Az egyébként meglehetősen soktagú és szerteágazó család tagjai közül a száműzetés idején sokan Európába, illetve az Egyesült Államokba költöztek. Az 50 éves törökországi beutazási tilalom elmúltával pedig az Oszmánok családjának egy része visszatelepült Törökországba. Az Oszmán Birodalom szultánjai 1299-től 1924-ig uralkodtak.























































































