A brit egyetemistáknak elegük lett a fehér filozófusokból, számûznék õket
2017.01.10. 08:28
Újabb dili ütötte fel a fejét Nagy-Britanniában, a University of London Orientalisztikai és Afrikai Tanulmányok Intézetének diákjai száműznék a fehér filozófusokat, és azt szeretnék, ha filozófiai tanulmányaik során az afrikai és ázsiai bölcselőket részesítenék előnyben a nyugati filozófia nagyjai, többek között Platón, Descartes és Kant helyett.
A diákok szerint a fehér filozófusok többségben vannak a tananyagban, mely felveti a rasszizmus vádját. Szerintük Nagy-Britanniának szembe kell néznie a gyarmati múltjával, az egyetem "dekolonizációja" pedig megköveteli a fekete és az ázsiai filozófusok előnyben részesítését.
Az egyetem hallgatói önkormányzatának (olyan HÖK-szerű sóhivatal) a 2017-es évre kitűzött céljai közt szerepel:
- az egyetem „dekolonizációja” és
- a fehér intézménnyel való konfrontáció.
A diákság azt szeretné, ha a fehér filozófusokat csak szükség esetén tanulnának, hiszen azok munkássága erős kritikai szemléltet igényel, főleg a felvilágosodás kori gondolkodóké.
A felsőoktatási intézmények tanárai szerint a 2010-es években felnőtté váló, a korábbinál sértődékenyebb, az övével ellentétes vélemény elfogadására képtelen "hópehely generáció" gúnynévvel illetett diákság rákényszeríti akaratát az egyetemekre. Az észszerűtlen követelésekhez pedig a liberális, ahogyan ők fogalmaznak a "szabadelvű" sajtó ad muníciót. Szinte minden követelésüket a média lereagálja, felnagyítja, és úgy kezeli, mintha valós probléma lenne.
Több neves professzor is megszólalt a "filozófia fehértelenítésének" ügyében. Sir Roger Scruton – aki korábban a Mandinernek adott interjút – tudatlanoknak nevezte a PC-ben (politikai korrektség) fürdő diákokat.
Ha szerintük, létezik olyan gyarmati kontextus, amelyből Kanttól a Tiszta ész kritikája eredeztethető, szívesen meghallgatom”
– nyilatkozta.
Anthony Seldon alkancellár szerint komolyan fenyeget annak a veszélye, hogy a politikai korrektség ellenőrizhetetlenné válik. Szerinte úgy tudjuk megérteni az egykori világot, ha olyannak mutatjuk be, amilyen valójában volt, és nem írjuk át a történelmet aszerint, hogy milyen lehetett volna.