Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Megtámadta a MOL-t az ISIS

Bokor Gábor

2017.01.09. 12:28

Felrobbantotta a MOL irányítása alatt lévõ INA horvát olajipari vállalat olajkútját az Iszlám Állam.
HOMSZ, 12:28

Felrobbantotta a MOL irányítása alatt lévő INA horvát olajipari vállalat olajkútját az Iszlám Állam.

Az Iszlám Állam saját hírügynöksége, az Amaq hétfőn közölt egy videofelvételt, melyen a terroristák felrobbantották a MOL tulajdonában lévő horvát olajvállalat, az INA Hajána nevű olajkútját. A szíriai polgárháború miatt a horvát társaság 2012 óta feladta ottani mezőit, de a hírek szerint a kitermelés azóta is folyt.

A lelőhelyek az Asszád-rezsim gerincét képezték, és naponta 3 millió köbméter gázt termeltek, amelyek nagy részét katonai célokra használták fel"

– írták a terroristák, akik szerint a robbantással nagy kárt okoztak az Asszád-rezsimnek, amelynek most nemcsak a gázellátással, hanem már az áramellátással is problémái lesznek.

Az INA tíz évvel ezelőtt hagyott fel a Hayana terület kutatásával, ahol összesen hat gáz- és olajmezőt tártak fel. Ezek után még öt évig folytatták a termelést, ám a polgárháború kirobbanása után kénytelenek voltak elhagyni a területet. A termelést azonban a térséget éppen uraló szervezetek folytatták – írja az MTI.

Andrej Plenkovic horvát kormányfő december 24-i sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a horvát állam kivásárolja a MOL Nyrt. részesedését az INA-ból, ám az továbbra is kérdéses, hogyan és miből is fogják ezt végrehajtani. Két nappal a kijelentés után Radimir Cacic, korábbi gazdasági miniszter elmondta, hogy a háttérben már zajlanak a tárgyalások arról, miképp kompenzálhatnák Horvátországot a szíriai olajmezőkön kitermelt olajból elmaradt bevételért, illetve hogyan térhetnének vissza Szíriába.

Szerintem a horvát diplomácia nagy hibát vétett, amikor engedett az Egyesült Államok nyomásának és elfogadta az Európai Unió politikáját"

– mondta a politikus.

Az EU 2011-ben retorziókat vezetett be Szíria ellen, melyek magukban foglaltak egy olajembargót is.

Horvátországnak kártérítést kellett volna kérnie az uniótól. Az INA-nak 2011-ig 800 millió dollár nettó bevétele származott Szíriából, majd utána semmi"

– fogalmazott Cacic.

Az INA később közleményben cáfolta, hogy bármilyen előrelépés történt volna a szíriai olajmezőkkel kapcsolatban. Kijelentették, hogy a biztonsági és politikai helyzet annyira összetett a közel-keleti országban, hogy a következő néhány évben nagy valószínűséggel az nem fog rendeződni. Becslések szerint az INA Szíriában több milliárd dollár értékű lelőhelyekkel rendelkezik.

A háborús történések következtében az INA egyes lelőhelyei ugyan megsérültek és különböző fennhatóság alatt álltak, a kormányellenes erőktől egészen az IÁ-ig, de azok mindvégig működtek, folyt rajtuk a kitermelés"

– írja a horvát Vecernji List.

Az INA megjegyezte, ahhoz, hogy visszatérjenek a közel-keleti országba elengedhetetlen, hogy teljesen véget érjenek a harcok, stabil politikai és biztonsági rendszer alakuljon ki, továbbá megszűnjenek a jelenleg érvényben lévő szankciók az ország ellen.

Amikor ezek a feltételek teljesülnek, és az INA szakembereinek lehetősége lesz megnézni a lelőhelyeket és felmérni a károkat, csak abban az esetben kezdődhetnének tárgyalások a visszatérésről, és egy esetleges kártérítési igényről"

– áll a közleményben.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére