Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Fizethetnek rendesen a horvátok a Mol-INA-ügy miatt

Bertha László

2017.01.07. 14:28

Horvátországnak több mint 30 millió dollárjába (9 milliárd forint) került a döntõbírósági eljárás a Mol-INA-ügyben - közölte a Vecernji List címû horvát napilap.
Horvátországnak több mint 30 millió dollárjába (9 milliárd forint) került a döntőbírósági eljárás a Mol-INA-ügyben – közölte a Vecernji List című horvát napilap.

A lap arról is beszámolt, hogy a genfi döntőbíróság határozata szerint a felperes Horvátországnak, amely elveszítette a pert, a költségeket teljes egészében állnia kell, mégpedig mielőbb.

A horvát kormány még 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz. A horvát álláspont szerint a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, és a magyar befektető megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.

A genfi döntőbíróság csaknem kétszáz oldalon indokolja, miért utasította el a horvát vádakat, amelyek szerint Ivo Sanader volt miniszterelnök a Moltól 10 millió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a magyar olajipari társaság irányítói jogokat szerezzen az INA horvát olajipari cég felett - a veszteséges gázüzletág kivételével. A Mol Nyrt. korábban számos alkalommal visszautasította a vádakat, és közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, nem adott pénzt azért, hogy megszerezze az INA-ban az irányítási jogokat.

A dokumentum, amelyben a választottbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, a társaságirányításra, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésére vonatkozó valamennyi kérelmét elutasítja, egyelőre titkos. A lap szerint addig, amíg mindkét fél bele nem egyezik a nyilvánosságra hozásába. Az újság azt is tudni véli, hogy Horvátország nem szeretné, ha az ügyben született döntés indoklása napvilágot látna.

A Nacional című horvát hetilap legújabb számában arról cikkezett, hogy Horvátország ellen, a Mol javára szavazott a döntőbíróság horvát képviselője is, Jaksa Barbic bíró. A lap főszerkesztője a horvát közszolgálati televízió egyik műsorában az állította: ezt két, az ügyre rálátással bíró forrás is megerősítette számára. Barbic bíró a hetilapnak nem erősítette meg, sem cáfolni nem volt hajlandó a hírt.

Miután kiderült, hogy Horvátország elvesztette a döntőbírósági pert, Andrej Plenkovic horvát kormányfő december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból, mégpedig a Horvát Elektromos Művek (HEP) 25 mínusz egy százalékos részvénycsomagjának eladásából, amelyet nyilvános részvénykibocsátás (IPO) útján valósítanának meg.

A hír azonban sokkal negatívabb hatást ért el, mint amire a kormány számított. Ellenzéki és kormánypárti politikusok szerint is népszavazást kellene tartani a kormány elképzeléséről, a HEP dolgozóinak szakszervezete pedig bejelentette, hogy sztrájkba lépnek.

Davor Bernardic, a legnagyobb ellenzéki párt, a Szociáldemokrata Párt (SDP) elnöke szerint az INA visszavásárlásának célja az elterelés, hogy a kormány privatizálhassa az elektromos műveket.

Gazdasági szakértők szerint az INA-t visszavásárolni csak olcsón, piaci ár alatt érdemes, és azonnal, drágán túl kell adni rajta. Az INA túl kicsi, nem rendelkezik nagy olajtartalékokkal.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére