A brit sajtó Magyarország elleni szankciókban reménykedik
2017.01.02. 15:28
A lap internetes kiadásában fellelhető jegyzet egy igencsak borús képet fest a nyugati, "liberális demokráciáknak" otthont adó országok jövőjéről, tekintettel arra, hogy Közép-Európa egyes térségeiben – Lengyelországban és Magyarországon – már beteljesült a demokraták legrosszabb félelme, ugyanis kiépült a diktatúra. A cikkben egyebek közt említésre kerül az eljövendő, "körömrágós időszaknak" ígérkező francia és német választások megtartása, amely kapcsán
komoly próbatételnek lesz kitéve nemcsak a franciaországi demokrácia, hanem Angela Merkel is, főként a berlini terrortámadás után."
Azonban a The Guardian szerint nem ezek az események fogják elsősorban meghatározni az Európai Unió jövőjét. Ugyanis a lengyel autokrata vezetés – és persze az Orbán Viktor által vezetett magyar, hasonlóan "diktatórikus" kormány – sokkal komolyabb veszélyt jelent hosszú távon az európai, brüsszelita, liberális demokráciára.
Azonban komoly dilemmába ütközik a lelkes szerző, amikor elismeri: egy uniós ország szankcionálását bizony osztatlan, azaz egyhangú szavazásnak kell megelőznie. Így szerinte felmerülhet az a probléma, hogy
mi van akkor, ha Magyarország kiáll Lengyelország mellett, és megvétózza a brüsszeli büntetést?"
A megoldás mi sem egyszerűbb – vélekedik –, mindkét nemzetet egyszerre kell megbüntetni. Ehhez az unió külön előkészített tervezetét, a 7.1-es cikkelyt említi, amely elmondása szerint lehetővé teszi azt, hogy egy időben két nemzetet is szankciókkal lehessen sújtani, kijátszva ezzel a lengyel-magyar szolidaritást. Továbbá hozzáteszi: ha ezen lépések is eredménytelenek lennének, akkor végső esetben mindkét ország uniós szavazati jogát is megvonhatná Brüsszel.