Szíriai tûzszünet: az eddigi legnagyobb esély a békére
2016.12.29. 20:58
Vlagyimir Putyin és Recep Tayyip Erdogan egyetértett abban, hogy a csütörtök éjfélre beharangozott szíriai általános tűzszünetet nem terjesztik ki a terrorista csoportokra - adott tájékoztatást a Kreml az orosz elnök és a török államfő csütörtöki telefonhívásáról.
Az orosz elnöki hivatal szerint a két államfő elégedettségét fejezte ki az elért megállapodással kapcsolatosan. Putyin és Erdogan hangsúlyozta, hogy fokozni kell a terrorellenes együttműködést Oroszország és Törökország között. Megjegyezték, hogy a fegyvernyugvás nem terjed ki a terrorista csoportokra, elsősorban az Iszlám Államra nem vonatkozik – írta az MTI.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter korábban közölte: bármely csoport, amely nem tartja be a tűzszünetet, ugyanúgy terroristának fog minősülni, mint az Iszlám Állam.
Az orosz elnök csütörtökön jelentette be, hogy éjféltől tűzszünet veszi kezdetét Szíria területén. A bejelentést a szíriai hadsereg is megerősítette, hangsúlyozva, hogy a fegyvernyugvás nem vonatkozik az Iszlám Állam és a Dzsabhat Fatah as-Sám (korábbi nevén an-Núszra Front, az al-Kaida szíriai ága) nevű terrorszervezetekre.
A tűzszünet támogatását több, török támogatású ellenzéki csoport jelezte. A Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) nevű, több fegyveres csoportot tömörítő ernyőszervezet szóvivője viszont azt is hozzátette: a fegyvernyugvás az ISIS mellett az észak-szíriai kurd fegyveres erőkre, a Népvédelmi Egységekre (YPG) sem vonatkozik. Az YPG-t Törökország terrorista csoportnak tekinti.
A SZSZH szóvivője kijelentette azt is, hogy a kurd fegyveresek politikai szárnya, a Demokratikus Unió Pártja (PYD) nem vesz részt a szíriai konfliktus megoldását célzó, Asztanában tervezett béketárgyalásokon.
Az észak-szíriai kurdok és szövetségeseik éppen csütörtökön fogadták el az észak-szíriai önigazgató térségeik föderális kormányzati rendszerének alapokmányát, az úgynevezett társadalmi szerződést. A kurdok az idén márciusban jelentették be, hogy föderációba tömörülnek, ami ellen Ankara tiltakozott a leghevesebben.
Az Oroszország és Törökország által garantált általános szíriai tűzszünet hatálya nem terjed ki az Iszlám Állam nevű terrorszervezetre és a Népvédelmi Egységeknek (YPG) nevezett észak-szíriai kurd fegyveres erőkre - közölte csütörtökön Oszama Abu Zaíd, a Szabad Szíriai Hadsereg (SZSZH) szóvivője.
Az Ankara által támogatott szíriai ellenzéki gyűjtőszervezet szóvivője a török fővárosban tartott sajtókonferenciáján elmondta: a YPG politikai szárnya, a Demokratikus Unió Pártja (PYD) nem fog részt venni a kazah fővárosban, Asztanában tervezett Szíria-konferencián.
Zaíd szerint a szíriai ellenzék be fogja tartani az egész országra kiterjedő fegyvernyugvást, és részt fog venni a szíriai rendezést szolgáló tárgyalásokon, amelyek alapjául a 2012-es genfi nyilatkozat szolgál majd, amely szerint időlegesen egy teljes végrehajtói jogosultságokkal rendelkező átmeneti kormányzó testület venné át a hatalmat Szíriában.
Ez azt jelenti, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnöknek nem lesz szerepe az ország jövőjének alakításában"
– tette hozzá.
Az SZSZH szóvivője emellett hangsúlyozta, hogy kellő választ fognak adni arra, ha az iráni milicisták vagy Aszad kormányának erői megsértenék a fegyvernyugvást. Hozzátette, hogy az öt pontból álló tűzszüneti megállapodást 13 ellenzéki fegyveres csoport írta alá.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter viszont hét ellenzéki csoportot említett, amelyek aláírták a tűzszüneti megállapodást. Ezek a következő - összesen 51 ezer harcost tömörítő - csoportok: a Failak as-Sám, az Ahrár as-Sám, a Dzsais al-Iszlám, a Szukor as-Sám, a Dzsais al-Mudzsahedín, a Dzsais Idlíb és az al-Dzsabha as-Samíja. A védelmi tárca vezetője figyelmeztetett: amelyik szervezet nem teszi le a fegyvert, azt terroristának fogják minősíteni. Sojgu korábban leszögezte: Oroszország és Törökország fogja garantálni a tűzszünet betartását, ehhez már "forródrótot" is létesített az orosz védelmi minisztérium Ankarával.
Szíriai ellenzéki tisztségviselők a nap folyamán tudatták, hogy a kormánnyal nyélbeütött tűzszünet hatálya kiterjed a korábban az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat kötelékébe tartozó Dzsabhat Fatah as-Sámra (korábbi nevén an-Núszra Front). A szíriai hadsereg viszont ennek ellenkezőjét állította korábban.
A tárgyalásokon részt vevő Dzsais an-Naszr nevű felkelőcsoport szóvivője a Reuters brit hírügynökségnek elmondta, hogy csak az Iszlám Államot zárták ki a tűzszünet hatálya alól. Az illetékes szerint a fegyvernyugvási megállapodás humanitárius folyosók létesítését is előírja.
Az AP amerikai hírügynökség birtokába jutott a megállapodás kivonata, amelynek értelmében az kiterjed a Dzsabhat Fatah as-Sámra, illetve Damaszkusz ellenzékiek által ellenőrzött Kelet-Gúta nevű külvárosára is. A dokumentum szerint elismerték az ellenzék jogát arra, hogy kijelölje az Asztanába küldött delegációját.
A Szaúd-Arábia támogatását élvező és a szíriai ellenzéki csoportok egy részét támogató Tárgyalási Főbizottság (HNC) is üdvözölte a helyi idő szerint csütörtök éjfélkor életbe lépő fegyvernyugvást. Rijád Naszan Aga, a HNC szóvivője az EFE spanyol hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta annak a fontosságát, hogy ez a tűzszünet valóban legyen átfogó. Ugyanakkor emlékeztetett: a korábbi ilyen jellegű próbálkozásokat rendre megsértette Oroszország, Irán, vagy a damaszkuszi rezsim. Aga kiemelte: a tűzszünet létfontosságú az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2015 decemberében elfogadott 2254-es számú határozata végrehajtásához, amely politikai rendezést próbál találni a konfliktusra.
A több kisebb felkelőcsoportot összefogó, törökországi száműzetésben működő Szíriai Nemzeti Koalíció nevű ellenzéki ernyőszervezet is támogatásáról biztosította a megállapodást.
Az ellenzéki szervezetek több tisztségviselője is úgy nyilatkozott, hogy amennyiben a tűzszünet kitart egy hónapig, úgy megindulhatnak a politikai rendezést szolgáló tárgyalások.
Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint a csütörtök éjfélkor életbe lépő, orosz-török közvetítéssel létrejött tűzszüneti megállapodás első alkalommal képezheti tartós alapját az ország stabilizálásának - számolt be a Szíriában orosz parlamenti delegációval tartózkodó Konsztantyin Koszacsov a szíriai államfővel tartott csütörtöki találkozójáról.
Az orosz Szövetségi Tanács (felsőház) nemzetközi ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke továbbá elmondta, hogy Aszad szerint erre épülhet a Szíria stabilizálását követő politikai rendezési folyamat, vagyis az ország alkotmányának megreformálása és az új, törvényes szíriai hatósági szervek létrehozása.
Aszad hozzáfűzte: elengedhetetlen, hogy a megállapodásokba bevonják a térség államait, a nyugati országokat, mindenekelőtt pedig az Európai Uniót.
A szíriai elnök emellett határozottan kiállt az Oroszországgal és más államokkal a konfliktus felek közötti tűzszünet megtartása érdekében tett közös erőfeszítések mellett.