Történelmi jelentõségû volt a Pearl Harbor-i találkozó
2016.12.28. 10:28
Szinte példa nélküli tettet hajtott végre Abe Sindzó japán miniszterelnök azzal, hogy a második világháborúban elpusztított Pearl Harborba látogatott.
Barack Obama a találkozón úgy fogalmazott, hogy Abe Sindzó látogatása Pearl Harborban, az 1941-es japán támadás helyszínén a megbékélés erejéről tanúskodik. Az Egyesült Államok első embere a japán miniszterelnökkel helyi idő szerint kedden közös megemlékezést tartott a II. világháborús csata áldozatairól a hawaii Oahu szigetén lévő haditengerészeti támaszponton.
Abe Sindzó gesztusa a példa arra, hogy a legmélyebb háborús sebek is begyógyíthatóak. Mára a két ország között döntően békés a viszony, szoros szövetségesei egymásnak.
Az amerikai-japán viszony ma már a béke sarokköve a világban, és hozzájárult ahhoz, hogy sokak kiemelkedjenek a szegénységből. A két ország szövetsége soha nem volt olyan erős, mint most, és azt üzeni a világnak, hogy a békével többet lehet nyerni, mint a háborúval"
– mondta Barack Obama.
Abe Sindzó nem okozott meglepetést, ugyanis nem kért bocsánatot hazája nevében a Pearl Harbor-i támadásért, csupán őszinte részvétét nyilvánította azon amerikai katonák miatt, akik a japán támadásban odavesztek 1941-ben.
Soha többé nem szabad megengednünk, hogy megismétlődjenek a háború szörnyűségei"
– fogalmazott a japán miniszterelnök.
A beszédek előtt a két politikus meglátogatta a meglepetésszerű japán támadásban elsüllyesztett Arizona hadihajó roncsa fölé emelt emlékművet, és ott elhelyeztek egy koszorút is. Az öböl mélyén lévő roncs több mint ezer tengerészgyalogos sírja. A japán offenzívában összesen 2300 amerikai katona halt meg. A támadás miatt lépett be az Egyesült Államok a II. világháborúba.
A januárban leköszönő Barack Obama az első, hivatalban lévő amerikai elnök volt, aki ellátogatott Hirosimába, amelyre az Egyesült Államok a II. világháború végén ledobta az első atombombát.
(Guardian, New York TImes, NBC, MTI)