Szijjártó: keményebb szankciók kellenek Észak-Korea ellen
2016.12.16. 09:58
Az Észak-Korea elleni uniós intézkedésekről, valamint a Magyarországra érkező dél-koreai beruházásokról folytatott megbeszéléseket a magyar külügyminiszter a kétnapos szöuli látogatásán.
Szijjártó Péter a látogatásától beszámolva az MTI-nek elmondta, hogy ma az Iszlám Állam mellett az jelenti a legnagyobb fenyegetést a világra, ha az észak-koreai diktátornak az atomfegyver kifejlesztésére vonatkozó tervei sikeresek lesznek. A helyzet ugyanis az, hogy
Észak-Koreát egy őrült kommunista diktátor vezeti, aki veszélyt jelent az egész világra”
– jelentette ki Szijjártó Péter, aki emlékeztetett, hogy csak az idén huszonnégy rakétakísérletet hajtottak végre a kommunista országban.
A magyar külügyminiszter leszögezte, hogy Magyarország elkötelezett amellett, hogy a nemzetközi közösség mindenáron megakadályozza, hogy Észak-Koreának atomfegyvere legyen. Emiatt Magyarország azt kezdeményezi, hogy az Európai Unió újabb szankciókat léptessen életbe az ENSZ jelenleg érvényben lévő szankcióin túlmenően.
Szijjártó Péter szerint a szankciókkal el lehetne érni, hogy Észak-Korea ne jusson hozzá azokhoz a pénzügyi forrásokhoz, devizabevételekhez, amikkel jelenleg lehetősége van arra, hogy relatíve rövid időn belül atomfegyvert állítson elő. A külügyminiszter kiemelte, hogy Dél-Korea nagyrabecsülését fejezte ki Magyarország ezen álláspontja miatt.
A gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokról elmondta, hogy „"a magyar gazdaság gerincoszlopát az autóipar adja”, ami nagyon fontos vízválasztóhoz érkezett, mivel manapság a digitalizáció és az elektromobilitás határozza meg a világ autóiparát.
A tárcavezető emlékeztetett, hogy a Samsung SDI úgy döntött, hogy Magyarországra hozza az elektromos autók akkumulátorainak gyártását, és egy 90 milliárd forintos beruházás keretében 600 munkahelyet hoznak létre Gödön. A mostani találkozón pedig arról állapodtak meg, hogy két újabb vállalat, amelyek a Samsung SDI beszállítói lesznek, szintén Magyarországra hozzák a termelésüket
Szijjártó Péter azt is elmondta, hogy idén 125 ezer turista érkezett Dél-Koreából Magyarországra, ami 13 százalékos növekedést jelent, ezért két légitársasággal is tárgyalt közvetlen légi járat beindításáról.
A felek a közös haditechnikai kutatás-fejlesztési programok indításáról is megállapodtak, valamint arról, hogy a koreai nemzetvédelmi egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szorosabbra fűzi együttműködését ezen a területen.