Trump Jeruzsálembe költözteti az amerikai követséget
2016.12.15. 09:28
A Trump-kormányzat egyik fő külpolitikai feladata lesz az amerikai nagykövetség áthelyezése Tel-Avivból Jeruzsálembe.
Az Egyesült Államok izraeli nagykövetsége jelenleg Izrael üzleti központjában, Tel-Avivban található. Izrael ugyan Jeruzsálemet tekinti a fővárosának, a nemzetközi közösség azonban ezt nem ismeri el. Ez az oka annak, hogy a nagykövetségek Tel-Avivban vannak. Több amerikai elnök is ígéretet tett már arra, hogy az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet az ország fővárosaként és a követséget áthelyezik, azonban ezidáig ez nem valósult meg.
Donald Trump tanácsadója hétfőn egy rádióinterjúban világossá tette, hogy a megválasztott elnök tartani fogja a szavát.
A Trump-kormányzat külpolitikájának egyik legfontosabb feladata lesz, hogy az Egyesült Államok izraeli nagykövetségét áthelyezzék Tel-Avivból Jeruzsálembe."
Kellyanne Conway emlékeztetett: ezt Trump már a választási kampányban is megígérte, továbbra is tartja magát hozzá.
Ezt az izraeli barátaink nagyra becsülnék, és a zsidó amerikaiak jó része is szívesen látná."
Jeruzsálem polgármestere, Nir Barkat is úgy nyilatkozott, biztos abban, hogy Trump tartani fogja a szavát. Az AP-nek elmondta, hogy már beszélt a leendő elnök csapatával és már ki is néztek egy épületet a nagykövetség számára.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap este a CBS televízió “60 perc” című műsorának rendkívül derűlátó interjút adott, kifejtve, hogy ez az optimizmus az amerikai választási eredmények nyomán alakult ki benne. A Jeruzsálemben készült interjúban azt fejtegette, hogy Izrael soha nem érezte magát nagyobb biztonságban és kevésbé elszigeteltnek, mint most. Kijelentette:
Nagyon jól ismerem Donald Trumpot. Úgy gondolom: nyilvánvaló, hogy támogatja Izraelt."
A riporter kérdésére válaszolva Netanjahu elmondta, hogy az Obama-kormányzat elmúlt nyolc esztendejében nem volt zökkenőmentes az izraeli-amerikai viszony, s bár ő maga az amerikai kongresszusban bírálta Obama politikáját, ez nem személyes rossz viszonyt jelentett, hanem azt, hogy Izrael nem értett egyet többek között az iráni atomalku megkötésével.
(RT)