Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A héten megszülethet a megállapodás a II.világháborút lezáró orosz-japán békekötésrõl

Vincze Viktor Attila

2016.12.13. 17:58

Oroszország a békeszerzõdés megkötésére törekedik Japánnal, bár Moszkva szerint nem lehet szó területi vitáról - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a japán NTV-nek adott interjújában. Putyin csütörtökön utazik a szigetországba, ahol szó lesz arról az 1956-os békekötési tervezetrõl is, amely két szigetet visszaadott volna Japánnak.
MOSZKVA, 17:58

Oroszország a békeszerződés megkötésére törekedik Japánnal, bár Moszkva szerint nem lehet szó területi vitáról - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a japán NTV-nek adott interjújában. Putyin csütörtökön utazik a szigetországba, ahol szó lesz arról az 1956-os békekötési tervezetről is, amely két szigetet visszaadott volna Japánnak.

Az orosz vezető a csütörtökön kezdődő, kétnapos japán látogatása alkalmából kijelentette, törekedni fog rá, hogy a vizit alkalmából megegyezés szülessen a békemegállapodás aláírásáról, és reményét fejezte ki, hogy a látogatás során Abe Sinzó japán miniszterelnökkel együtt megtalálják a megoldást.

Meg kell találnunk a kompromisszumot"

– mondta, hozzátéve, hogy a megállapodásnak mindkét ország népe számára elfogadhatónak kell lennie.

Putyin egyetértett azzal a felvetéssel, hogy mind az ő, mind pedig Abe Sinzó hazai támogatottsága magas, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nincs joga visszaélni ezzel a bizalommal, s hogy a megoldásnak meg kell felelnie az orosz nemzeti érdeknek is.

Úgy gondoljuk, hogy egyáltalán nincs közöttünk területi vita. Japán gondolja úgy, hogy területi problémája van Oroszországgal. Hajlandóak vagyunk erről beszélgetni"

– fogalmazott az orosz elnök.

Anakronizmusnak nevezte a békeszerződés hiányát, és elismerte, hogy ez az állapot gátolja a két ország sokoldalú kapcsolatainak fejlődését.

A kapcsolatok teljes normalizálását akarjuk"

jelentette ki.

Kitért rá, hogy az 1956-os szovjet-japán közös nyilatkozat említést tett ugyan annak lehetőségéről, hogy Moszkva átengedjen kettőt a vitatott hovatartozású négy Kuril-szigetekből, de a dokumentum ennek feltételeként a békeszerződés aláírását nevezte meg.

Az orosz elnök hangsúlyozta, hogy a dokumentum nem mondja ki, milyen feltételek mellett történjen meg ez az átadás, és hogy a szigetek kinek a fennhatósága alá tartozzanak.

Emlékeztetett rá, hogy a japán fél utóbb megtagadta a dokumentumban foglaltak végrehajtását, és a tárgyalásokat csak 2000-ben újították fel.

Putyin felhívta a figyelmet arra, hogy a második világháború következményeit nemzetközi dokumentumokban rögzítették, ezért nagyon kényes ügy a vitás kérdéseket a nemzetközi jogrend alapjainak megsértése nélkül rendezni.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére