Erdély már nem a magyaroké: alacsony a részvételi arány
2016.12.11. 10:58
A romániai parlamenti választásokon a román szavazók eddig aktívabbak, mint a magyarok. Elemzők szerint az erdélyi magyarok nem érzik a választások súlyát.
Magyar idő szerint vasárnap reggel 6 órakor (helyi idő szerint 7 órakor) kinyitottak a szavazóhelyiségek Romániában, ahol képviselőket és szenátorokat választanak a kétkamarás bukaresti parlamentbe a következő négy évre. A román megyékben sokkal nagyobb a részvételi arány, mint a székelyföldi és a magyarlakta erdélyi régiókban. Többen arról beszélnek, hogy az erdélyi magyarság már politikailag inkatívvá vált.
A szavazásra jogosult közel 19 millió állampolgár közül 9 óráig 943 734-en adták le voksukat. Ez a választásra jogosultak 5,17 százaléka. A többségében magyarok lakta megyék sereghajtók a részvétel tekintetében; a legaktívabbak továbbra is a dél-romániai megyék. Hargita megyében 4,84, Kovászna megyében 4, Maros megyében 4,5 százalék voksolt. Kolozs megyében 3,97 százalék, a magyarok szempontjából szórványnak minősülő Temes megyében pedig szintén 3,82 ment el szavazni. A partiumi Szatmár megyei szavazók 4 százaléka járult az urnákhoz.
A romániai választásokon az előrejelzések 40-45 százalékos részvételi arányt prognosztizálnak – mondta Pászkán Zsolt kisebbségkutató az M1-en. A kutató elmondta: a választások első nagy meglepetése, hogy a hárommillió külföldön dolgozó szavazásra jogosult közül csak összesen mintegy négyezren éltek azzal a lehetőséggel, hogy levélben adják le voksukat.
Kolozsváron még alacsony volt a választói kedv hajnalban, de a szakértők alapvetően alacsony részvételre számítanak. Az új választási szabályozás Romániában miatt alig volt látható a kampány, nem lehetett kampányrendezvényeket tartani vagy óriásplakátokat kitenni Kolozsváron sem - írja az MTI.
Egyes számítások szerint, ha a magyar választópolgárok nagyobb létszámban járulnának az urnákhoz mint a többségi szavazók, az akár azt is eredményezhetné, hogy egy, a magyar lakosság számarányánál nagyobb, 6 százalék feletti jelenlétet lehetne elérni a parlamentben. 2009-ben így sikerült az RMDSZ-nek szavazatok közel 9 százalékát megszerezni. A szociológiai felmérések szerint azonban a mai napon az RMDSZ várható eredménye az 5 százalék küszöbén billeg.
Kolozsvár egyetemi központ, ahol több mint 10 ezer magyar egyetemista tanul, számukra menettérti szabadjegyet biztosít az állami vasúttársaság, hogy hazautazhassanak szavazni.