Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A briteknél még mindig megy a huzavona a Brexit körül

Tóth Dalma

2016.12.08. 20:58

A brit felsõbíróság döntött arról, hogy a parlamentnek jóvá kell -e hagynia a Brexitet. A kormány ezt nem hagyta annyiban.
LONDON, 20:58

A brit felsőbíróság döntött arról, hogy a parlamentnek jóvá kell-e hagynia a Brexitet.

Theresa May brit miniszterelnök szerint a Brexit elindítása az ő személyes jogkörébe tartozik, miután a népszavazáson a kilépés pártiak győztek. Azonban voltak, akik nem értettek egyet vele, ezért a kormányfő álláspontját többen megtámadták a londoni felsőbíróságon a brit parlament kikezdhetetlen szuverenitására hivatkozva – írja az MTI.

Első fokon a bíróság a beterjesztőknek adott igazat, azaz úgy ítélték meg, hogy a brit parlament szuverén jogköre az EU-tagságot megszüntető folyamat elkezdésének előzetes jóváhagyása.

A kormány ezt nem hagyhatta annyiban, fellebbeztek a legfelsőbb bíróságnál. A legfőbb brit fellebbviteli testület várhatóan január közepén hozza meg jogerős végzését.

A kormányzati álláspont szerint a parlament a népszavazásról szóló törvény tavalyi megalkotásával a választók kezébe adta döntést, a választók pedig a referendumon a kormányt hatalmazták fel arra, hogy indítsa el a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot. A népszavazáson 51,9 százalékos többséggel győztek a kilépést pártolók.

 

A kormányzattal szembehelyezkedők szerint viszont a brit EU-tagságról tartott népszavazásnak politikai jelentősége van, de semmiféle jogi relevanciával nem bír, és semmiképpen sem hatalmazza fel a kormányt arra, hogy a brit EU-tagságot megszüntető folyamatot az 50. cikkely parlamenti jóváhagyás nélküli aktiválásával elindítsa.

Szerintük a brit parlament az EU-tagságot rögzítő, 1972-ben kelt törvényt sem azzal a szándékkal alkotta meg, hogy a kormány a Korona által ráruházott királyi kiváltság döntési jogkörével élve önmaga eltörölhesse Nagy-Britannia uniós tagságát.

A legfelsőbb bíróság döntése nem a népszavazás eredményéről szól, így a végzés nem fogja megmásítani a referendum kimenetelét. Az eljárás központi eleme az, hogy a népszavazási eredménynek miként lehet törvényes módon érvényt szerezni.

Az britek a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválásával indítják el hivatalosan a kilépési folyamatot.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére