Tovább bonyolódik a Brexit-ügy
2016.12.06. 22:28
Holott még el sem kezdődtek a kilépési tárgyalások.
A brit legfelsőbb bíróság a napokban tárgyalja, hogy a kormány vagy a parlament jogkörébe tartozik-e a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamat hivatalos elindítása, ugyanis ez komoly gondot okozott a folyamat végrehajtásában. Amennyiben valóban szükséges a parlamenti jóváhagyás, azt egy egysoros törvénytervezettel meg lehet oldani.
Theresa May brit miniszterelnök úgy véli, a lisszaboni szerződés 50. cikkelyének aktiválása csak és kizárólag az ő hatáskörébe tartozik, a kilépés megindításához pedig nem kell parlamenti jóváhagyás, mivel már a nép eldöntötte a kérdést. Emiatt többen kritizálták a kormányfőt, mondván szerintük a brit parlament döntési szuverenitása kikezdhetetlen.
A második, keddi tárgyaláson a kormány jogásza, James Eadie szerint, ha a legfőbb fellebbviteli fórum a felsőbírósági döntést hagyja jóvá, akkor a kormány egysoros törvénytervezetet terjeszt a parlament elé az 50. cikkely aktiválásáról.
Lord David Pannick, a parlamenti jóváhagyást követelők ügyvédje elmondta, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazásnak mindössze politikai jelentősége van, ám semmiféle jogi relevanciával nem bír. Véleménye szerint a referendum nem hatalmazza fel a kormányt arra, hogy a brit EU-tagságot megszüntető folyamatot parlamenti jóváhagyás nélkül elindítsa.