Bemutatjuk az európai liberálisok új üdvöskéjét
2016.12.05. 11:58
Az európai liberálisok a hétvégén megtalálták az illiberális állammal és az Orbán Viktorral szembeni harc új kirakatarcát. Ryszard Petrura, a lengyel Modern Párt (Nowoczesna) képernyőkre termett tagjára az olyan liberális "nagyágyúk", mint például Guy Verhofstadt, a pro-EU koalíció új reménységeként tekintenek.
A Modern Párt 2015-ben, mindössze két hónappal megalakulása után "viharzott be" a lengyel parlamentbe, miután vezető szerepet vállalt a nacionalista kormány elleni utcai tiltakozásokban. A párt, amely jelenleg 23 százalékos támogatottságot tudhat magáénak, már az ellenzék vezető szerepéért verseng, megelőzve még a korábban kormányzó Civil Platformot is.
Petru a Politicónak adott interjúban azt mondta, hogy azt szeretné, ha az Európai Bizottság folytatná a vizsgálatot a lengyel alkotmánybíróság jogainak korlátozása miatt:
Még ha nem is sikerült, akkor is van értelme csinálni, mert azt jelzi, hogy az Unió foglalkozik az üggyel. De végül csak a lengyelek képesek megoldani az ország problémáit."
Ami politikai programját illeti, a liberálisok új üdvöskéje agresszív reformokat ígér.
Nem akarunk második Magyarország lenni!"
– hangsúlyozta az ALDE kongresszuson az őt éljenző küldötteknek.
Petru a kormányzó Jog és Igazságosság Párt elnökét, Jaroslaw Kaczynskit azzal vádolta meg, hogy "apránként bontja szét a lengyel demokráciát", de arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenreakció már érezhető a lengyel táradalomban.
A sok agresszió és populizmus után az emberek ismét racionalizmusra és Európára vágynak majd."
Petru:
Przysz³o¶æ poka¿e, czy racjê mia³ prof. #Rzepliñski czy #PAD.
Dla mnie sytuacja jest jasna - #PAD ³amie prawo i dobrze o tym wie.#TK pic.twitter.com/14ADhudluU— moja .Nowoczesna (@moja_Nowoczesna) 2016. december 4.
Ez az üzenet zene az európai liberálisok füleinek. Egy névtelenséget kérő lengyel újságíró szerint, Brüsszelben imádni fogják Petrut, hiszen egy fiatal technokrata, aki "PowerPointban beszél".
Míg Petru azt mondja választási stratégiája a szolgálatra és a reményre épül, a Jog és Igazságosság fiatal támogatói csak "banksternek" nevezik (a bankár és a gengszter szóösszetétele). Lengyel liberálisok azt mondták a Politicónak, hogy a kedvező közvélemény-kutatási eredményeket Petru nem tudja majd választási győzelemre konvertálni, mert sem a helyi szervezetek, sem a megfelelő mennyiségű pénz nem áll a párt rendelkezésére.
Bár az európai színtéren Petru új arcnak számít, hazájában mindig a hatalom közelében volt. Az 1990-es évek közepén – friss diplomásként – az akkori pénzügyminiszter tanácsadója volt. 2001-ben sikertelenül próbált bekerülni a lengyel parlamentbe a már megszűnt Szabadság Unió tagjaként. Ezután helyezkedett el a bankszektorban.
Petru egyelőre nem akar finomítani programján:
Emeljük a nyugdíjkorhatárt és megszüntetjük a nyugdíjasok kiváltságait. Három évvel ezelőtt még azt mondták volna túl liberális vagyok, most azonban ezek a racionális lépések azzal a kormánnyal szemben, amely csökkenti a nyugdíjkorhatárt, gátolja az alkotmánybíróságot, és betiltja a tüntetéseket."
Petru nem bánik kesztyűs kézzel a Civil Platformmal sem – míg a Civil Platform a tehetetlenség és a nepotizmus szimbóluma, a Modern Párt egy új, liberális utat képvisel Lengyelország számára –, de azt elismeri, hogy nélkülük nem lehet leváltani a Jog és Igazságosság Pártot.
Az Európai Parlament liberális vezetője, Guy Verhofstadt az ALDE kongresszuson azt mondta, hogy
Lengyelország soha nem adja meg magát az önkénynek. Lengyelország kezdte meg az ellenállást a fasizmus és a kommunizmus ellen, és ma is itt kezdődik meg az ellenállás az illiberális állammal, a nacionalizmus bajnokaival és a populizmus cimboráival szemben."
(POLITICO)